Przejdź do głównej zawartości

Sylwia Chutnik. Kieszonkowy Atlas Kobiet.

Autorka, jak niegdyś Linneusz, dokonała klasyfikacji organizmów. Podzieliła kobiety na bazarówy, księżniczki, łączniczki i podróby. Objęła fotograficznym spojrzeniem kamienicę na Opaczewskiej i wyłuskała spośród wielości ludzi postacie charakterystyczne wraz z otaczające je scenerią. Portrety kobiet przedstawionych w „Atlasie…” nakreślone są surową, ostrą kreską, pozbawione zbędnych ozdobników i barw.

Oprócz skrupulatnie toczonych opisów osób znajdziemy w książce przemyślenia różne, trafne i mocne. Ot choćby to, dotyczące bazaru:

Bazar to również odpowiedź na konsumpcję, korporacje, kapitalizm, globalizm i inne siły. Takie underground handlu. Gdzie jedną ręką peta, drugą bułeczki w torbę. Gdzie reklama produktów zatrzymała się na etapie nabazgranego „promocja” na dykcie. (…) I co nam powiecie spece od reklamy, młode wilczki public relations, krawaciarze od badań konsumenckich.

Sylwia Chutnik wskazuje kobietom ich miejsce. Pokazuje jakimi drogami przechodzi ich tajemna moc i władza nad pozostałymi domownikami. Z czynności najprostszych, nielubianych czyni misterium kobiecej egzystencji.

Czyszczenie klozetu to symbol racjonalności; zwykłej normalności. (…)to akt pokory wobec świata, tego co tutaj zastajemy, co nas zakotwicza w rzeczywistości.

Osadzona w realiach warszawskich opowieść ma jeszcze i taką rolę dla kobiet – być łączniczkami. Tylko zapytać można cóż owe łączniczki mają łączyć? Czy tak jak Maria powinny łączyć życie ze śmiercią? Czy skrywaną głęboko żydowską tożsamość z życiem w kraju, gdzie w języku funkcjonują wyrażenia „nie żydź tak”, a na murach miast wciąż pojawiają się napisy „Jude raus”. A może potrzebne są, by łączyć starą Warszawę z nową? Tylko, czy ktoś jeszcze szanuje owo łączenie?

Warszawa ukazana w powieści jest miejscem, gdzie ludzie próbują wyprzedzić czas. Gdzie każdy ruch jest cenny i nie warto marnować go na coś, co nie jest wyważone pod względem włożonej energii i zysku. Gdzie wszelka inność jest gorsza, a brak refleksji nad życiem bywa pożądany. Gdyż tam się tańczy „szalony miejski balet”…

A to najpiękniejszy i najtrudniejszy, według mnie, fragment:

Jestem Matką Ziemią wzdychającą zapach spalin z sąsiedniej ulicy.
Jestem Matką Miasta, czującą drgania pędzących samochodów synchronizujące z tętnem. (…) Matki Miasta, zrośnięte z domami, chodnikami, brukiem. Popękane mury i chropowata skóra, ślady po kulach na fasadach budynków i plamy wątrobowe na wierzchu dłoni. Doskonała harmonia. Zmarły dom, nieżywy człowiek.

Książka Sylwi Chutnik nie służy zagłaskaniu nas na śmierć. Ona pobudza krążenie krwi w żyłach, każe drążyć swoją kobiecość, przykładać swoją miarę do fraz autorki. Ona zmusza do poznania siebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Katarzyna Berenika Miszczuk. Tajemnica Dąbrówki

Katarzyna Berenika Miszczuk, bazując na swoich doświadczeniach z pisaniem o świecie pełnym słowiańskich bóstw, wkracza w literaturę dziecięcą. Wkroczyła właściwie książką "Tajemnica domu w Bielinach", bo ta, prezentowana przeze mnie powieść, opisująca rodzinę Lipowskich jest kontynuacją wspomnianej powyżej. I mamy otóż mamę z czwórką dzieci, która zamieszkuje wspólnie z ciotką zmagającą się z chorobą Alzhaimera w Bielinach. Wsi, o której nawet mieszkańców mówią z lekkim przekąsem - "bo wiadomo jak to u nas". Owo "u nas" oznacza bowiem tajemnicze zjawiska, niemniej tajemnicze postaci i świat nie do końca taki jaki znany jest nam powszechnie. Jest on dzielony z domownikami, biedami, błędnymi ognikami i innymi stworzeniami, o których - z dużym zapałem - czyta w Bestiariuszu ośmioletnia Tosia. Jej mama wpadła na straszny, zdaniem dziewczynki pomysł. Szuka niani, która zajmie się nią (prawie dorosłą nią!) i maleńką Dąbrówką. Tosia robi wszystko, by odstraszyć k