Przejdź do głównej zawartości

Liane Schneider. Zuzia w szpitalu. Zuzia uczy się pływać. Zuzia pieczę pizzę.


Wydane przez
Wydawnictwo Media Rodzina

Książki o Zuzi należą do książek oswajających. Dziecięca bohaterka pozwala dzieciom utożsamiać się ze sobą, po dziecięcemu dzielić pierwsze doświadczenia, uczyć się poprzez Zuzię tego, co kiedyś może się przydarzyć.

*   *   *

Zabawa w domu bywa niebezpieczna jeśli się na nią nie popatrzy perspektywicznie. Łóżko ze zjeżdżalnia jest doskonałym miejscem do zabawy, ale Zuzia - by ślizgać się szybciej - postanawia udoskonalić zabawę wlewając na zjeżdżalnie wodę. Zderzenie z szafą kończy się niezbyt dobrze; dziewczynka łamie nogę.

Krok po kroku obserwujemy, co dzieje się z Zuzią. Towarzyszymy bohaterce podczas jazdy karetką, podczas prześwietlania nogi, w drodze na salę operacyjną i w szpitalnym pokoju. Szczegółowy opis pobytu w szpitalu - mierzenie temperatury, pobieranie krwi, towarzystwo mamy, obchód lekarski, rehabilitacja - pomagają dzieciom zaakceptować różne nieznane, a przez to urastające do rangi strachów i lęków, sytuacje.

*   *   *

"Zuzia na basenie" opowiada o lekcjach nauki pływania. Mnóstwo w tej książce radości, podkreślania, że spotkania na basenie mogą sprawiać frajdę i dzięki zabawie nauka staje się przyjemnością. Bohaterka książki poznaje inne dzieci, a pod opieką para instruktora szybko robi postępy. Ciekawie pokazana są rosnące umiejętności pływackie dziewczynki: Zuzia zaczyna od pływania w rękawkach i z deską, później ma już tylko styropianowy pasek, a gdy czuje się już zupełnie pewnie w wodzie - pływa bez pomocy zdobywając odznakę konika morskiego.

*   *   *


Zuzia i Szymon piekący razem pizzę sprawiają, że jest się głodnym podczas lektury. Dzieci na dzień przed dniem, w którym zamierzają piec pizzę, sprawdzają według przepisu zamieszczonego w książce kucharskiej, czy mają wszystkie niezbędne składniki. A kolejnego dnia, zaraz po powrocie ze szkoły, dzieci biorą się do pracy. Dziewczynka miesza ciasto, zagniata, obydwoje kroją warzywa, przygotowują obiad, sprzątają i na koniec ze smakiem zjadają to, co przygotowali.

*   *   *

Lubię książeczki o Zuzi. I dlatego cieszę się, że już w marcu pokażą się kolejne książeczki z rezolutną dziewczynką: o jej pierwszym locie samolotem, o tym, że Zuzia się zgubiła, o wizycie u lekarza i o nocowaniu w przedszkolu.

Komentarze

entomka pisze…
my z moim synkiem czytujemy Kamyczka, czyli cos podobnego w wersji dla chłopców :)
Monika Badowska pisze…
Entomka,
nie znam, ale skoro warto rozejrzę się:-)
Anna pisze…
Miałam kilka w rękach i byłam zniesmaczona tłumaczeniem niestety:( W Niemczech Connie to klasyka dziecięca wręcz.
Monika Badowska pisze…
Anno,
szkoda zatem, że polskie tłumaczenie nie oddaje uroku oryginału.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Katarzyna Berenika Miszczuk. Tajemnica Dąbrówki

Katarzyna Berenika Miszczuk, bazując na swoich doświadczeniach z pisaniem o świecie pełnym słowiańskich bóstw, wkracza w literaturę dziecięcą. Wkroczyła właściwie książką "Tajemnica domu w Bielinach", bo ta, prezentowana przeze mnie powieść, opisująca rodzinę Lipowskich jest kontynuacją wspomnianej powyżej. I mamy otóż mamę z czwórką dzieci, która zamieszkuje wspólnie z ciotką zmagającą się z chorobą Alzhaimera w Bielinach. Wsi, o której nawet mieszkańców mówią z lekkim przekąsem - "bo wiadomo jak to u nas". Owo "u nas" oznacza bowiem tajemnicze zjawiska, niemniej tajemnicze postaci i świat nie do końca taki jaki znany jest nam powszechnie. Jest on dzielony z domownikami, biedami, błędnymi ognikami i innymi stworzeniami, o których - z dużym zapałem - czyta w Bestiariuszu ośmioletnia Tosia. Jej mama wpadła na straszny, zdaniem dziewczynki pomysł. Szuka niani, która zajmie się nią (prawie dorosłą nią!) i maleńką Dąbrówką. Tosia robi wszystko, by odstraszyć k