Przejdź do głównej zawartości

Inspektor Jury Marthy Grimes

Wydane przez
Wydawnictwo W.A.B.

Przez kilka lat czytałam zachwyty nad atmosferą powieści Marthy Grimes. Raz nawet dałam się skusić i sięgnęłam po jedną z jej powieści. Znużona nawet nie doczytałam książki do połowy (niestety, nie pamiętam, co to było). Postanowiłam spróbować raz jeszcze, pożyczyłam od koleżanki "Pod Huncwotem" i "Pod Przechytrzonym Lisem", sięgnęłam pomyłkowo po drugi tom i zapadłam w historię inspektora Scotland Yardu Richarda Jury'ego na kilkanaście dni.

Angielska prowincja, świat sprzed telefonów komórkowych i komputerów, specyfika społeczności gromadzących się w pubach i doskonale wykształcony, ułożony przedstawiciel Scotland Yardu oraz okresowo wspierający go przedstawiciel arystokracji, który zrzekł się tytułu. 

Gdy po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów zaczęłam szukac w bibliotece kolejnych zdumiała mnie informacja, że Martha Grimes jest Amerykanką. To jednak nie ostatnie zdumienie - cykl przeze mnie czytany liczy sobie jeszcze kilkanaście tytułów dotychczas nie tłumaczonych na język polski. Ciekawe czy wydawnictwo zarzuciło wydawanie powieści z Jurym.

Kusi mnie, by sięgnąć po drugi cykl powieściowy stworzony przez Marthę Grimes, ten w którym bohaterką jest Emma Graham. Polecacie?

Komentarze

Iwonaa pisze…
Parę lat temu nie dałam rady przeczytać pierwszej części cyklu o Emmie Graham z uwagi na strasznie ślamazarną akcję i brak mojego wciągnięcia w fabułę. Cykl o Jurym uwielbiam i czytałam wszystko, co się u nas ukazało. Czasem wręcz miałam wrażenie jakby te dwa cykle pisały inne pisarki ;)
Agata P pisze…
Cykl o inspektorze Jurym bardzo lubię (szczególnie za Merlose'a i Agathę) i mam nadzieję, że wydawnictwo wyda kolejne części. Drugiego cyklu nie czytałam, ale jakoś mnie nie ciągnie :)
nutta pisze…
Żałuję, że wydawnictwo już nie wydaje książek o Jurym.
Emmy nie znam, ale zaczytuję się we Flawii Bradleya:)
Urshana pisze…
Cykl o Emmie bardzo odbiega od klasycznego kryminału, wczoraj napisałam o nim kilka słów na swoim blogu (http://urshana.blox.pl/2013/05/Nostalgicznie-o-amerykanskiej-prowincji-Martha.html) - nie wiem czy to coś pomoże, ale dla wielbicieli gatunku nie zawsze będzie on zadowalający.
natanna pisze…
Ten cykl mnie pociąga.)
Monika Badowska pisze…
Kaye,
skusiłam sie i pożyczyłam dziś pierwszy tom - zobaczymy...

Agato,
oj,tak - Plant i jego ciotka są klasą samą dla siebie:-)

Nutto,
tez żałuję. A Flawię przeczytałam ze smakiem:-)

Urshano,
nie wiem, czy jestem wielbicielką gatunku;-) Przeczytałam Twój tekst i cóś - spróbuję Emmy.

Natanno,
ale jesteś jeszcze przed? Zazdroszczę:-)
Motylek pisze…
Nie czytałam, ale chyba się skuszę.
Cieszę się, że wróciłaś do blogowania.
Motylek
xrajka pisze…
Jeszcze nie miałam okazji
bardzo lubię książki grimes, ten niespieszny i pełen dygresji styl. cykl o emmie jest specyficzny, to nie są typowe kryminały - ja osobiście bardzo lubię, te opisy amerykańskiej prowincji i przemądzrała dziewczynka = coś innego i świeżego. jury ma ciekawszą akcję, ale jest sztampowy, takich detektywów w starym dobrym stylu jest na pęczki;)
D pisze…
Wyjdę na zacofaną, ale zupełnie nie kojarzę ani autorki ani jej książek... Może czas to zmienić, skoro tak fantastyczna jest :) Pozdrawiam
Agnieszka pisze…
Nie miałam okazji jeszcze czytać tej serii, ale wiele osób mi ją poleca. Może kiedyś znajdę jakiś egzemplarz w bibliotece i przeczytam. Zobaczymy, co to za rewelacja.
kasiaszara pisze…
Kocham cykl z inspektorem Jury, nie mogę się zdecydować nigdy którego wolę, Melros'a czy Jurego :D Kocham obu :) Ale ten drugi cykl, ten o Emmie... To jest dla mnie coś, coś takiego... Ta senna z pozoru atmosfera.. każde słowo jest ważne, każde ma smak, to co się dzieje w głowie tej dziewczynki.. Ja przepadłam w tych książkach.
Monika Badowska pisze…
Motylku,
ja też:-D

Aleks,
spróbuj:-)

Lady Aga,
;-))) Ech, zaraz sztampowy;-))) Emmę poczytam, choćby zachęcona komentarzami.

Domi,
nie sposób znać wszystkich autorów i wszystkich książek:-)

Donno,
podzielisz się opinią?

Kasiaszara,
I kolejna zachęta do cyklu o Emmie... A Twoje uczucia względeem Jury'ego i Planta doskonale rozumiem:-)
kasiaszara pisze…
A tak jeszcze, odnośnie ulubionych kryminałów, znacie serię z Stephanie Plum? ja ją właśnie sobie kompletuję, chcę ją mieć!:)
Agnes pisze…
Mnie się i Jury podobał i Emma też. Sięgaj śmiało! :)
Monika Badowska pisze…
Kasiaszara,
ja po pierwszym tomie zrezygnowałam z lektury dalszych. Jakoś nie przypadły mi do serca.

Agnes,
zamierzam:-)
K. pisze…
Książki Marthy o Emmie są fantastyczne! Jest tylko jedno "ale". Trzeba lubić nieśpieszną drobiazgową narrację i atmosferę amerykańskiej prowincji lat 50-tych ubiegłego wieku. To są niezłe książki obyczajowe i mimo, że narratorką jest 14-letnia Emma nie są książkami infatylnymi. Może to złe porównanie, ale kiedy przeczytało się całego MAnnkella to kryminały np. Lackberg sa do bólu przewidywalne. Tak mniej więcej odbieram książki z seri o Jurym kontra te o Emmie. A tak wogóle świetny blog. Pozdrawiam, żyrardowianka z Chorzowa

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj