Szalom Asz


Dużo czytam. W bogatym zestawieniu moich doświadczeń życiowych znaleźć można także styczność z polonistyką. Jednak o Szalomie Aszu dowiedziałam się nie z własnych wędrówek literackich, czy akademickich list lektur zalecanych, a na siłowni. Tak, dobrze czytacie:)


Szalom Asz to twórca niepokorny, kontrowersyjny, wizjonerski. Jego twórczość wzbudzała skrajne emocje uzależnione od tego kto, kiedy i w jaki sposób czytał i odczytywał działa Asza. 
Z całego bogactwa dzieł Szaloma Asza najbardziej zainteresowała mnie trylogia Przed potopem, w skład której wchodzą powieści Petersburg, Warszawa, Moskwa. Podczytuję je powoli, gdyż dysponuję jedynie wersją elektroniczną, ale jest to podczytywanie równoznaczne z rozsmakowywaniem się.

Okazuje się, że temat Szaloma Asza w Polsce jest tematem żywym: organizowany jest cykl seminariów naukowych jemu poświęconych, biblioteka w Kutnie ogłosiła XIII już raz konkurs literacki im. Szaloma Asza, a ukoronowaniem wszystkich działań propagujących twórczość artysty będzie konferencja naukowa Szalom Asz – pisarz, publicysta i społecznik odbywająca się w połowie września w Kutnie.

Dziś zapraszam do biblioteki - na dwa spotkania poświęcone Aszowi. Moim zdaniem warto:)

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger