Suzanne Collins. Ballada ptaków i węży.Prequel znakomicie przyjętej na całym świecie trylogii Igrzyska Śmierci opowiada o X Głodowych Igrzyskach i biorącym w nich Coriolanusie Snow. I choć to on jest głównym bohaterem, to na pierwszy plan wysuwają się relacje, zachowania i emocje jego i osób z otoczenia. 

Coriolanus Snow jest młodzieńcem pochodzącym ze znanego i szanowanego rodu. On i mieszkająca z nim kuzynka starannie ukrywają przed światem, że z dawnego majątku nie pozostało już nic, a ich życie jest grą pozorów. Babcia, pozostająca pod opieką wnuka wciąż wierzy w wyjątkową rolę jaką przyjdzie mu odegrać w społeczności Kapitolu. 

Zaangażowanie uczniów do Igrzysk jest nowatorskim posunięciem. Organizatorzy szukają sposobu na to, by zainteresować mieszkańców dystryktów w transmitowane rozgrywki i łączenie młodych ludzi z Kapitolu z młodymi ludźmi biorącymi udział w walce na śmierć i życie, wydaje się im doskonałym rozwiązaniem. Czy jednak tak jest? 

Gdy czytałam Balladę ptaków i węży nie odczuwałam grozy tego co dzieje się na arenie. Patrzyłam na przebieg Igrzysk podobnie jak Snow - z pewnym wyrachowaniem, dystansem pozwalającym na osiągnięcie celu. To, że tak bardzo współdzieliłam emocje bohatera mnie zaskoczyło, zaskoczyły mnie również - podobnie jak jego - pewne wydarzenia wpływające na przyszłość Coriolanusa, mocne osadzenie jego osoby w społeczności i oczekiwania wobec niego. 

Ballada ptaków i węży to dla mnie opowieść o lojalności. O tym, co ona oznaczała dla Snowa, jak ją rozumiał, wykorzystywał i wobec kogo decydował się być lojalny. Odpowiedź na to ostatnie wcale nie jest tak bardzo oczywista. 

7 komentarzy:

Ogryzka pisze...

Wiem, że ta książka wywołała ogromne poruszenie wśród fanów, ale jakoś ominęłam trylogię o Igrzyskach, choć oglądałam filmy. I nie ciągnie mnie by nadrobić te historie w pierwowzorze.

Monika Badowska pisze...

Gdybyś jednak chciała poznać historię Głodowych Igrzysk, władzy i mechanizmów rządzących społecznościami, to polecam gorąco wersje audiobookowe.

Natalia | natalia-recenzuje.pl pisze...

Pamiętam jeszcze ogrom pozytywnych wrażeń i ogólne poruszenie jakie wywołała przed laty publikacja trylogii Collins. Już prawie zdecydowałam się po nią sięgnąć. Ale ostatecznie odpuściłam. :) Z ciekawością przyjęłam wiadomość o publikacji prequelu.

Kasiek pisze...

od razu kupiłam mam nadzieję, ze na dniach przeczytam

Monika Badowska pisze...

Natalio,
nie lubisz tego typu literatury, czy było wokół niej zbyt głośno?

Kasiek, ciekawa jestem Twojej opinii:-)

Pati pisze...

A ja się cały czas waham czy ją kupić. Chyba mnie namówiłaś?!?

Monika Badowska pisze...

:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger