Cary Fagan, Sekretne życie Grety O.

 


Hartley ma rodziców, starszą siostrę i starszego brata. Siostra, jak to siostra - nie lubi młodszego brata, a Jackson uciekł z domu, co zaburzyło funkcjonowanie nie tylko rodziców, jak i całej rodziny. I tak oto trzynastolatek próbuje żyć w miarę normalnie, co - jak się domyślacie - nie jest łatwe. 

Nastolatek czuje się chwilami niewidzialny. Zniknięcie jednego z członków rodziny zaburzyło codzienność i wiele zdarzeń jest dyktowanych tym, czy mogą przypomnieć Jacksona, czy też nie. I choć mama i tata Hartleya próbują zadbać o obecne dzieci, bywa to trudne. Pewnego dnia chłopak znajduje piękną, kolażową kartkę. Hasło nienawidzę wszystkich flag z wyjątkiem pirackich, brzmi intrygująco. Druga - z tymi samymi inicjałami budzi w chłopaku chęć odkrycia kto jest autorem. I tak Hartley - zamiast głowić się nad tematem projektu szkolnego jaki powinien przygotować na zakończenie nauki w ósmej klasie - stara się rozwikłać tajemnicę G.O.

Spokojna, niespieszna opowieść dotyka problemów nie tylko tych rodzinnych, ale i szeroko rozumianych - rówieśniczych. Ważnym tematem powieści Cary'ego Fagana są relacje łączące rodziców i ich dzieci, osobność nastolatków, pewnego rodzaju zasklepianie się w kokonie nieśmiałości, wstydu, czy lęku.

Autor udanie pokazał budzące się więzi, metamorfozę uczuć i to, jak wiele możemy zrobić dla innych dodając im otuchy właściwym słowem wypowiedzianym we właściwym czasie.

Wydane przez Wydawnictwo Literackie

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger