Przejdź do głównej zawartości

Bartosz Janiszewski. Grzesiuk. Król życia.


Dawno, dawno temu przeczytałam trylogię Grzesiuka. Ale zanim to nastąpiło - jeszcze kilka lat wcześniej - będąc u cioci na wakacjach odkryłam kasetę z balladami czerniakowskiego barda i zdecydowanie zbyt dziecięcym głosem podśpiewywałam "Komu dzwonią...". Ale cóż - utwory Stanisława Grzesiuka znałam od najmłodszych lat; z bliżej nieznanych mi powodów mój Tata śpiewał mi o Felku Zdankiewiczu podczas sesji wieczornego usypiania.

Przyznacie - z takim muzycznym przygotowaniem - nie mogłam nie przeczytać książek napisanych przez Grzesiuka. Tym bardziej - nie mogłam zlekceważyć pojawienia się jego biografii.
Witamy na Czerniakowie, dzielnicy biedoty i złodziei, na warszawskim „dole” w królestwie lumpenproletariatu, gdzie na głowach nosi się oprychówki, na szyjach apaszki, w rękawach noże, w sercu dumę, a w głowie ciągły szum. W dzielnicy, o której krąży wiele legend. Część z nich jest prawdziwa.


Świat, który był światem Stanisława Grzesiuka już nie istnieje. Co więcej - znikał na jego oczach, wraz z kolejnymi osobami, które zawierucha wojenna pozbawiała życia i kolejnymi domami upadającymi pod ostrzałem. Ludzie, mimo starań, ulegali grozie wojny, tracili bliskich, cudem przeżywali reżimy obozowe. Wracali inni, z bagażem doświadczeń, których wcale nie chcieliby mieć. Wyniszczeni przez choroby, na skraju wytrzymałości mentalnej i fizycznej, podnosili się i budowali na nowo. 
Położył bruliony spięte gumką na biurku sekretarki i powiedział, że Janina Preger kazała mu to przynieść. Kobieta w recepcji spojrzała na Stanisława, potem na bruliony i skrzywiła się tak, jak krzywić potrafią się jedynie sekretarki.– Ale to musi pan na maszynie, ręcznie pisanych nie przyjmujemy.– Jak na maszynie? Maszyny nie mam, a nikomu nie będę płacił za przepisywanie. Potem wy stwierdzicie, że to głupie, a ja będę stratny.Zostawił zeszyty i powiedział, że mogą z nimi zrobić, co chcą. Sekretarka, nieco oszołomiona, bo z reguły autorzy przed debiutem przychodzili do wydawnictwa na klęczkach, poszła zapytać o zdanie do pokoju redaktorek.
Fascynujące jest to, w jaki sposób Stanisław Grzesiuk stał się pisarzem. Żył zachłannie, oddychał pełną (na ile pozwalała mu gruźlica) piersią i tak też pisał - nie przejmując się nikim i niczym, nie bacząc na jakiekolwiek konwenanse, poprawności społeczno-polityczne, bazgrząc po nocach w kolejnych brulionach pisał, pisał i pisał o swoim życiu i o tym, jakich ludzi przyszło mu spotykać.
Gruźlica to ciężka choroba, wódka nie pomaga w leczeniu. Stanisław chce się wyleczyć. Ale nie ma zamiaru rezygnować z przyjemności. Lekarze ze stanowczością powtarzają, że picie i palenie jest zabronione, ale Grzesiuk nie daje im spokoju.Na spotkaniu pacjentów z dyrektorem dopytuje: „A jak bardzo zabronione? Każdy doktor mówi: nie wolno pić. Zgoda. Ale ja lubię wypić i chciałbym znać prawdę”.
Czas choroby barda to także czas intensywnego rozkwitu zainteresowania tym, co pisze Stanisław Grzesiuk. Ludzie żywo reagują na jego obozowe wspomnienia, książki znikają z księgarnianych półek, a on sam jest zapraszany na kolejne spotkania z czytelnikami. I choć dyskusyjne jest, czy ów niespodziewany dla Grzesiuka sukces i płynąca z niego, zwiększona, intensywność emocji i doświadczeń, skróciły czy przedłużyły mu życie, bezdyskusyjna jest radość z jaką Grzesiuk podchodził do tych, którzy go czytali.
Kocha Warszawę, ale latem kocha ją o wiele bardziej. To miasto jest jak kobieta, która już zmęczona życiem, ufajdana sprzątaniem i kuchnią, nagle wkłada piękną suknię, idzie do fryzjera i wygląda jak naprawdę olśniewająca babka.
Stanisław Grzesiuk kochał życie. Kochał swoje miejsce i ludzi. Miał i tworzył to miejsce, był jego konstytutywną częścią. Gromadził wokół siebie ludzi, ludzie go cenili, lubili jego obecność. 

Porwała mnie jego zachłanność na życie. Na smakowanie tego co przyjemne, na realizowanie pasji i pracę, która jest pasją, na dobrych ludzi, na muzykę i zabawę. To daje do myślenia...



Komentarze

natanna pisze…
I my śpiewaliśmy w młodości piosenki a raczej ballady Grzesiuka. Znałam wszystkie zwrotki Felka Zdankiewicza na pamięć i Komu dzwonią też.....z rozrzewnieniem przypominam sobie czasy, gdy na spotkaniach rodzinnych śpiewano.
Monika Badowska pisze…
Moje zaczytanie,
też mam dobre wspomnienia. Zachęcam do biografii.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Aby dobrze zacząć Nowy Rok (wygrywajka z Selkarem)

Smutno byłoby zaczynać Nowy Rok bez książek. Aby ułatwić wkraczanie w rok 2011 z nowymi lekturami księgarnia internetowa Selkar za moim pośrednictwem chce ofiarować komuś kupon zniżkowy, w wysokości 30 zł, na zakupy książkowe. Osoby chcące wziąć udział w  losowaniu proszę o wpisanie w komentarzu tytułu książki, którą rekomendują do przeczytania w 2011 roku. Zrobimy listę lektur "prawie obowiązkowych" :-) Losowanie za 24 godziny, czyli w południe 1 stycznia 2011 roku. Zacznijmy dobrze Nowy Rok! Zapraszam! *   *   * Wpisanie tylu chętnych do programu losującego nieco potrwało, więc wybaczcie czasowy poślizg. Aby już nie przedłużać: Gratuluję Naczyniu_glinianemu:)  Selkarowi dziękuję za kod. A tych, którym się nie powiodło w wygrywajce z Selkarem zapraszam do dzisiejszego wpisu:) P.S. Listę prawie obowiązkowych lektur zrobię. Ale nieco później...