Nora Raleigh Baskin. Ruby po drugiej stronie.


Tajemnica i dziecko. Piątoklasistka, która o dorosłej z nią mieszkającej mówi MaDruga, by ukryć to, że nie jest to jej biologiczna matka, a jedynie jej siostra, która wychowuje Ruby i która tworzy jej jedyną rodzinę. 

Matka dziewczynki jest w więzieniu. Ruby dopiero teraz - w obliczu dorastania - zaczyna myśleć o tym, że gdy matka towarzyszyła partnerowi popełniającemu napad i zabijającemu człowieka, okazała miłości jemu, a brak miłości swojej córce.
Do rozważań nad tym jak wygląda jej życie, jak kształtuje się jej sytuacja społeczna, w gronie rówieśników, skłania Ruby poznanie nowej koleżanki. Wkraczanie w okres nastoletni, zmiana szkoły prowokują dziewczynkę do zastanawiania się nad tym, co traci na tym, że na spotkania z matką ma ograniczony, zasadami panującymi w więzieniach, czas.

Nora Raleigh Baskin w przepiękny sposób oddała wątpliwości, wahania, budzącą się samoświadomość dziewczynki. Ruby po drugiej stronie to powieść o tym jak nauczyć się być prawdziwym.

Polecam.

P.S. Na stronie wydawnictwa znaleźć można scenariusze zajęć do prowadzenia lekcji w oparciu o treść książki. Stworzyła je Iga Zakrzewska-Morawek, z którą będzie się można spotkać 22 marca, o godzinie 17:00, w Fili nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Na spotkaniu Grzegorz Zalewski z Wydawnictwa Linia zaprezentuje także pozostałe książki z serii Biała Plama. Zapraszam!

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger