Nadine Dorries. Gwiazdka w Lovley Lane.

 

Seria o pielęgniarkach z Liverpoolu zainteresowała mnie czwartym tomem, tym o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Opowieść toczy się gładko, jest idealnym czytadłem, ale też niesie ze sobą pewna wiedzę, jak na przykład ta, że niegdyś siostry nie mogły być mężatkami.

Jeśli obawiacie się, że bez znajomości wcześniejszych tomów historia Lovley Lane stanie się dla Was nieczytelna to są to próżne obawy. Z pewnością milej byłoby czytać wiedząc o tym jak wyglądały losy poszczególnych pielęgniarek i lekarzy, ale i bez tego możemy wejść w historię, poczuć dramaty i radości jakie staja się udziałem bohaterów. Życie szpitala, domu pielęgniarskiego, a nade wszystko sióstr i pacjentów przeplata się, jak każdego z nas, z chwil dobrych i tych nieco mniej. Dla niektórych zima jest czasem nadziei, dla innych - pożegnania. Dla jednych - początku, by dla kogoś oznaczać koniec.

Czytałam i zastanawiałam się jak bardzo inaczej brzmiałby opis lat 50 XX wieku, gdyby książka powstała wtedy lub zaledwie dekadę później a nie w 2017 roku. Jednak - nie bacząc na owe rozważania - przyznam, że końcówka książki okazała się dla mnie być i wzruszająca, i zaskakująca.

3 komentarze:

Natalia | natalia-recenzuje.pl pisze...

Mam na oku tę serię. Może kiedyś do niej dopadnę. Jeśli zacznę, to od pierwszego tomu. Ciekawa jestem właśnie tych przemyconych informacji o realiach pracy w tych latach 50, XX wieku. Jest w tym cyklu coś co mnie kusi, a jednocześnie obawiam się rozczarowania.

Natalia Katarzyna pisze...

Słyszałam o tej książce chyba pod koniec zeszłego roku i pamiętam, że wtedy mnie nawet zainteresowała. Dalej myślę, że dam jej szansę, ale jak na razie mam sporo innych książek do przeczytania, na których dużo bardziej mi zależy.

Monika Badowska pisze...

Natalio i Natalio,
jeśli nie będziecie spodziewały się niczego więcej niż przyjemnie napisanej, wzruszającej lektury odsłaniającej z lekka kulisy pracy pielęgniarskiej i lekarskiej w Anglii lat powojennych, to nie doznacie rozczarowania:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger