Enrique Ortego. Iker Casillas. Skromność mistrza.


Wydane przez
Wydawnictwo SINE QUA NON

Na piłce znam się mniej więcej tak, jak na żużlu albo jak na chemii organicznej. Wiem jednak, że od kilku lat wszystkie ważne turnieje wygrywają Hiszpanie, a największą gwiazdą hiszpańskiej drużyny jest Iker Casillas.  Podczas ostatnich mistrzostw Europy wszyscy zachwycali się Casillasem, który prawie nie puszcza bramek i broni w takich sytuacjach, w jakich nikt inny nie dałby rady.

Popytałam ekspertów, czyli chłopów, i prawie wszyscy mówią, że Casillas to najlepszy bramkarz na świecie. Jeden tylko ekspert stwierdził, że równie dobrym bramkarzem jest Gianluigi Buffon, ale reszta ekspertów utrzymuje, iż Buffon w miarę skutecznie konkurowała z Casillasem dobrych parę lat temu.

Książka opowiada historię kariery wielkiego sportowca. Mamy tu opisy najważniejszych meczów, ale też mnóstwo anegdot z życia prywatnego Casillasa, anegdot, który nie usłyszymy podczas transmisji telewizyjnych. Chyba nie trudno się domyślić, że najbardziej interesowały mnie właśnie te opowieści okołosportowe.

Z pewnością książka jest skarbem dla tych, którzy uwielbiają wszelkie sportowe statystyki. Poza tym jednak autor nakreślił świetny portret wielkiego sportowca i naprawdę wielkiego człowieka; moim zdaniem tytuł książki jest idealny. 

Enrique Ortego, w końcu autor książki, pozostaje w cieniu i przytacza wypowiedzi mnóstwa osób. W swojej książce zamieścił opowieści samego Casillasa, jego mamy i taty, wielu trenerów, dziennikarzy sportowych i piłkarzy, w tym przyjaciół bramkarza reprezentacji Hiszpanii i Realu Madryt.

Na koniec dam cytat z wywiadu, którego Casillas udzielił dla Real Madrit TV w roku 2010: 
Pamiętam wszystkie moje mecze. Zawiodłem w czterech, czy pięciu. Właśnie po to mam wspaniałą pamięć. [s. 269] 

8 komentarzy:

Kasiek pisze...

podziwiam, ze zabralas sie za ta ksiazke skoro fanka nie jestes. Ja Ikera uwielbiam wiec to moja Biblia

Unknown pisze...

Książka jest rewelacyjna. Cieszę się, że miałam możliwość zapoznania się z tą pozycją ;) Teraz zajmuje jedno z honorowych miejsc na mojej półce z moimi bestsellerami ;)

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Zamierzam sprezentować tę książkę mojemu chłopakowi, który ma niebawem urodziny. Na pewno spodoba mu się. :)

Monika Badowska pisze...

Kasiek, zafrapowała mnie książka, bo to biografia:-)

Monika Badowska pisze...

Paulaaaa,
:-)

Monika Badowska pisze...

Sylwuch,
b.dobry pomysł:-)

Unknown pisze...

Już od jakiegoś czasu planuję zabrać się za biografie z wydawnictwa SQN. Na pewno jedna z nich będzie o Casillasie, a druga o Amy Winehouse.
Pozdrawiam :)

Monika Badowska pisze...

Mnie chyba bardziej kusi Anastasi i Queen :-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger