Ram Oren. Przysięga Gertrudy.


Wydane przez
Wydawnictwo PWN

W czasie II wojny światowej Żydów nie chroniło nic; ani pieniądze, ani koneksje. Gdy we wrześniu 1939 roku Niemcy zaatakowali Polskę Jakub Stołowicki był we Francji, a jego ukochana żona z synem w warszawskim domu. Nieobecność męża i ojca mogłaby mieć dla obydwojga groźne skutki, gdyby nie obecność Gertrudy, polskiej niani Michała Stołowickiego. To ta skromna, pracowita i przyzwyczajona do różnych kolei losu kobieta wyprowadziła z miasta Michała i jego matkę, a później opiekowała się chłopcem jak swoim dzieckiem.

Czasy II wojny światowej jak chyba żadne wydzierały z ludzi ich bohaterstwo. Postawieni przez okrutnymi faktami mogli być silni albo pogrążyć się w niemocy. Oczywiście, dużą rolę odgrywała w ówczesnych czasach ludzka życzliwość, wzajemna pomoc, odpowiedzialność wraz ze świadomością, że wydarzenia codzienne stanowić mogą o życiu lub śmierci.

Opowieść o Gertrudzie, oparta na wydarzeniach prawdziwych, jest świadectwem minionych dni. Świadectwem, którego nie można pominąć.

5 komentarzy:

Pieguska pisze...

Warto wspominać o takich książkach, takie świadectwo historii uświadamia nas o trudnych losach ludzi w okresie wojny.

Marzena M pisze...

Książka czeka na półce i z pewnością po nią wkrótce sięgnę, gdyż otrząsnęłam się już z traumy, jaką miałam po pisaniu pracy maturalnej na temat rzeczywistości II wojny światowej (otrząsanie się zajęło mi dobrych 6 lat). Mam nadzieję przeczytać w niej o triumfie ludzkiego dobra nad całą destrukcyjną mocą wojny, z Twojej recenzji wnioskuję, że książka zaspokoi moje oczekiwania. Pozdrawiam

Karolina pisze...

Temat ciężki, ale ważny, lubię tego typu książki.

Monika Badowska pisze...

Zawsze trudno jest mi zabrać się za książki opisujące wojnę, ale - jakkolwiek dziwnie to może zabrzmieć - jestem zadowolona, gdy już je przeczytam.

Monika Badowska pisze...

Mooly,
sześć lat to mnóstwo czasu, ale rozumiem potrzebę odpoczynku od tej tematyki.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger