Tuwimowo.


Wydane przez
Wydawnictwo Literatura

"Tuwimowo" to zbiór wierszy różnych twórców osnuty na idei "Lokomotywy" Juliana* Tuwima i stacji, które pociąg ciągnięty przez tę lokomotywę, odwiedza.

Stacji w Tuwimowie jest sześć, a na każdej z nich młodzi czytelnicy zapoznają się z wierszem lub wierszami wchodzącymi w dialog z twórczością Tuwima. Przedsięwzięcie tylko z pozoru wydaje sie karkołomne, bo Wanda Chotomska, Joanna papuzińska, Natalia Usenko, Agnieszka Frączek, Paweł Wakuła, Michał Rusinek i inni gwarantują wysoką jakość, wyśmienitą zabawę konwencją i przyjemność lektury.

Grubas, co jadł tłuste kiełbasy, już schudł, Tuwimowi propoznuje się do Tomaszowa podróżować na rowerze, lokomotywę osadza się na pięciolinii, w lesie stawia się budkę telefoniczną obsługiwaną przez głuszca, a Słowikowa czekając na męża przypala kolację.

Wiersze uwspółcześnione wciąż pozostają nasycone smakiem Tuwimowych fraz. A tym, których brak słońca zaraża depresją proponuję suplement Diety Tuwima:
Para metafor w naparze,

pod język - pigułka mowy,
onomatopej masaże
i syrop skamandrytowy.
[s. 53]

* Popełniłam błąd w imieniu, za zwrócenie uwagi dziękuję Karolinie.

2 komentarze:

Unknown pisze...

Szanowna Pani Moniko,

dopatrzyłam się błędu w Pani notce, który - uważam - należałby natychmiast poprawić.
Autorem "Lokomotywy" jest Julian Tuwim; nie Juliusz.
Jestem pewna, że Pani o tym wie i jest to omyłka, dlatego, gdy zdecyduje się Pani na poprawę, proszę skasować ten komentarz i uznać sprawę za niebyłą. :)
Serdeczności.
Zapraszam: soliloquiumkrytyczne.blogspot.com

Monika Badowska pisze...

Pani Karolino,

dziękuję serdecznie za zwrócenie uwagi; to faktycznie pomyłka.

Pozdrawiam:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger