Bella Mackie. Przed siebie.


Zawahałam się szukając kategorii opisującej tę książkę. Bo - choć Bella Mackie dzieli się swoim doświadczeniem, a to co pisze bogato podbudowuje badaniami naukowymi - trudno mi uznać Przed siebie za poradnik. 

Bella Mackie przez 16 lat nie jeździła metrem. Bała się. Lęk towarzyszył jej podczas wychodzenia z domu, czynności wykonywanych w nieznanym otoczeniu, wśród nieznanych ludzi. Radziła sobie z tym raz lepiej, raz gorzej  - tworząc wymówki, uciekając przed własnymi obawami. Sięgnęła dna, gdy jej kilkumiesięczne małżeństwo przestało istnieć. I wówczas zdała sobie sprawę, że jest osobą, która nie potrafi żyć samodzielnie i - co ważniejsze - chce zawalczyć o życie bez lęku.

Jak się domyślacie lekko nie było. Bella Mackie jednak nie skupia się tylko na własnych przeżyciach - krok po kroku pokazuje czytelnikom jakie wyróżnia się zaburzenia lękowe, jak wygląda wpływ owych zaburzeń na codzienne funkcjonowanie osób ich doświadczających. Zapewne wnioskujecie z podtytułu Jak bieganie uratowało mi życie, że autorka szuka naukowego potwierdzenia zależności między aktywnością fizyczną, a samopoczuciem w sferze psychicznej.  Co więcej - znajduje je i powiem Wam, że przytaczane przez nią badania robią wrażenie.

Przed siebie jest książką, która mocno we mnie zapracowała. Sama miałam w życiu taki okres, w którym trudno mi było dojrzeć cokolwiek pozytywnego. Żyłam z dnia na dzień, niejako siłą obowiązku. Wtedy też, kierując się kompletnie inną motywacją niż prozdrowotna, zaczęłam dużo chodzić. I nagle, pomalutku, zaczęłam zauważać, że świat - nie nie zmienił się i nie stał się mega pozytywny - ale z szaroburego staje się lekko rozjaśniający na horyzoncie. 

Sięgnijcie po Przed siebie bez względu na to w jakiej teraz jesteście kondycji psychicznej. Warto wiedzieć, że jest taka książka, książka, która wyjaśni Wam czemu zamiast oglądać kolejny serial zdrowiej będzie zdecydować się na energiczny spacer, bieganie, czy na przejażdżkę rowerową. 

Polecam.

P.S. Artykuł Belli Mackie w The Guardian (KLIK).

2 komentarze:

Natalia | natalia-recenzuje.pl pisze...

Zaburzenia lękowe mają bardzo wiele postaci. Aktywność fizyczna bardzo pomaga. Ale chodzi tu tak naprawdę do znalezienie sobie jakiegoś pozytywnego "odwracacza uwagi". Zajęcia, które nas ogólnie zaangażuje, będzie od nas wymagało jakiegoś konkretnego działania, na którym skupimy naszą uwagę zamiast lęku czy pomimo lęku.

Wiem niestety bardzo dobrze jak to działa, bo sama od półtora roku zmagam się z depresją, której towarzyszą zaburzenia lękowe... Dla mnie świetnym zajęciem okazało się gotowanie i pieczenie. Choć bieganie niewątpliwie zdrowsze. I nie tuczące. ;)

Książka jest na pewno bardzo wartościowa, ale ja za nią podziękuję. Dość mi swoich własnych doświadczeń... Jeszcze całkiem świeżych...

Monika Badowska pisze...

Natalio,
rozumiem:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger