Stefan Dąmbski. Egzekutor.

Wydane przez
Ośrodek Karta

Wstrząsające... Opowieść nastolatka o tym, jak zabijał, bo był po dobrej stronie, bo jako żołnierz Armii Krajowej (choć ukrywającej się w lasach) wymierzał sprawiedliwość tym, którzy zdradzali, którzy sprzeniewierzali się Polsce i Polakom. Czasami beznamiętna, chwilami jakby pełna entuzjazmu dla władzy jaką daje broń w dłoniach, siły jaką - choć głodni i obszarpani - odczuwali wobec tych z drugiej strony.

Niewielka, gdyby chcieć policzyć strony, książka zawiera olbrzymi ładunek emocji. Stefan Dąmbski pisze swoje wspomnienia po latach, pisze mieszkając w USA i pisze z pobudek historycznych:

Czas mija szybko, nie zostało mi już wiele czasu. Co kilka lat spotykam się z weteranami z Armii Krajowej w Chicago. Rozmawiamy szeptem o dawnych czasach. [...] O tych przeżyciach partyzanckich się nie mówi. Nie chce mi się wierzyć, że tak wielka część polskiej historii z II wojny światowej może przepaść bezpowrotnie. Tyle krwi polskiej przelanej, i za co? Ci młodzi ludzie, co umierali codziennie obok mnie – nie mieli rodzin, nie mieli nazwisk, zapominało się o nich już następnego dnia. „Ty dzisiaj, a ja jutro” – mówiło się wtedy. [...] [ss.11-12]

Jak widzicie - książkę czytałam podczas wakacji. Ale dopiero dziś znalazłam w sobie słowa, by móc o niej napisać. Wiem, tylko kilka, skromnych słów. Ale o tej książce nie można, w moim odczuciu, inaczej. "Egzekutora trzeba przeczytać i przeżyć.

6 komentarzy:

Pisany inaczej pisze...

jak dla mnie może być zbyt szokująca na aktualny czas :-(

Marlow pisze...

Z tym wymierzaniem sprawiedliwości w przypadku "Egzekutora", jeśli mnie pamięc nie myli, różnie bywało. Mnie zszokował beznamiętny ton książki i miałem wrażenie, że jej bohater nie tyle stał się ślepym narzędziem Temidy ile mordercą na rozkaz.

Anonimowy pisze...

To może książka bardziej idealna na jesień?
Chociaż w wakacje patrząc na morze i plaże można było się oderwać :)

Monika Badowska pisze...

Wymierzanie sprawiedliwości, w czasie wojny, jest chyba jak nigdy indziej subiektywne i zależne od jednostki...

Monika Badowska pisze...

Proszę nie spamować.

Monika Badowska pisze...

To książka, którą warto przeczytać bez względu na porę roku.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger