Rytuały

Dzień się od drapania w lustro. W dzień roboczy drapanie zaczyna się nieco po piątej, teraz - zbliżamy się powolutku do ósmej. Wstając muszę uważać na Duszkę, dla której co wieczór kładę na dywaniku przyłóżkowym nieużywany już, polarowy szlafrok. Kocina przesypia na nim całą noc przecudnie zwinięta w obwarzanej. Słyszę Gusię, która przekręca się na drugi bok w koszyku stojącym koło kaloryfera. Wojtek zajął jedną z poduszek leżących na toaletce, nie zmieścił mu się tylko ogon. Nie wiem, gdzie spała Sisi, która już czeka na mnie w kuchni, ale wiem, że Nusia prowadząca mnie do miski przespała całą noc na naszych nogach.

Sypię po odrobienie suchego do misek, włączam ekspres i zmieniam wodę w kocich miskach. Zastanawiam się nad informacją z tej książki; wynika z niej, że suche nie jest dla kotów dobre. Szukamy sposobu na ominięcie suchej karmy.

Choinka pachnie w całym domu, w lodówce czekają sałatki, pierogi i uszka. Buraki na barszcz gotowe, kulebiaki już upieczone. Zupa makowa już prawie gotowa, grzybowa będzie, gdy skończy się barszcz. Dziś jeszcze tylko dom zapachnie pieczonym chlebem, a później spróbujemy włożyć sianko pod obrus. Moich kuchennych poczynań pilnuje Duszka, dla której każde otwarcie lodówki jest nadzieją na jogurt.

Rytuały upodabniają nas do siebie. Nas, czyli zwierzęta i ludzi. Każde z nas ma coś, co wyznacza mu plan dnia, życia. Każde ma coś, czego potrzebuje, by wiedzieć, że jest kochany, bezpieczny, że jego życie ma sens.

Dziękując za Waszą serdeczną obecność każdego dnia pragnę w imieniu naszej rodziny złożyć Wam życzenia Dobrych Świąt Bożego Narodzenia


P.S. Dla niektórych rytuały to sprzątanie. W ramach świątecznych porządków Gusia 5 lat temu trafiła do schroniska dla zwierząt. 

7 komentarzy:

Alison pisze...

Wszystkiego kociego :-)))
Wspaniałych Świąt i dobrego Nowego Roku :-)))

PS. Dziękuję za piękne i mądre słowa ...

amyszka pisze...

Piękne rytuały macie :-)
Dobrych Świąt życzymy ! :-))

Mags pisze...

Rytuały w pewien sposób zapewniają poczucie bezpieczeństwa. I ludziom i naszym pupilom. Nie rezygnujmy z nich.

Wszystkiego najlepszego i wesołych Świąt!

L.B. Abigail pisze...

Jaka śliczna kocia kartka :)... Rytuały są wszędzie..., pomagają ułożyć chaotyczną czasem codzienność w ramy :). Z takim ciepłem opisujesz Wasze :). Oby w tym roku jak najmniej wyrzuconych zwierzaków było i jak najmniej trafiło na ulicę w wyniku bycia niechcianym prezentem... :(

kociokwik pisze...

Dziękujemy za życzenia i to, że rozumiecie nasze rytuały. Nieco na przekór - dziś pobudkę urządziła mi Duszka (w kuchnie czekały Sisi i Nusia);-)

hersylia810 pisze...

Wszystkiego dobrego dla Was Wszystkich na święta i na Nowy Rok!

kociokwik pisze...

Dziękujemy za pamięć:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger