961-1961
Osiedle Tysiąclecia to jedna z dzielnic Katowic. Budowę rozpoczęto w 1961 roku, a więc 1000 lat po powstaniu Polski i nadając osiedlu nazwę Tysiąclecia uczczono ową rocznicę. Nazwy ulic także nawiązują do postaci historycznych: Chrobrego, Mieszka, Piastów, Ułańska. Teren zaprojektowany został przez katowickich architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Frantę. Powierzchnia osiedla to ok. 2 km2. Liczba mieszkańców - ok. 38 tysięcy.
Osiedle dzieli się na Dolne (bliżej Katowic) i Górne (bliżej Chorzowa). Na osiedlu znajdują się dwa kościoły:Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym i Kościół pw. Matki Boskiej Piekarskiej na Tysiącleciu Górnym. Każda z części osiedla ma też swoją bibliotekę.
Tysiąclecie jest skupiskiem najwyższych w Polsce budynków mieszkalnych, bloki zwane kukurydzami liczą sobie po 25 pięter (jest ich sześć). Inne bloki mają 19 lub 10 pięter. Jest też kilka czteropiętrowych.
Osiedle od Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku oddziela tylko ulica Chorzowska.
Ostatnie zdjęcie przedstawia stół do gry w szachy. Jest ich na osiedlu kilkanaście.2 komentarze:

Warszawa78 pisze...

A więc to jest ten słynny Tauzen :)

Prowincjonalna nauczycielka pisze...

Tak:) Jeśli znajdę czas wybiorę się na Górne Tysiąclecie i porobię zdjęcia z ostatnich pięter. Może uda mi się wejśc do takiego bloku z którego widać Stadion Śląski? :)))

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger