Zofia Staniszewska. Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery.


Wydane przez
Wydawnictwo Zielona Sowa

Bohaterami uroczo przewrotnych historii o dobrych manierach są Kinga i Makary. Dzieci maja rodziców, babcię i dziadka, zaprzyjaźnionego wujka z narzeczoną i mnóstwo kłopotów z właściwym zachowaniem. 

Jak jeść, jak się ubrać idąc na przyjęcie, czy w kinie wypada opowiadać treść filmu i szeleścić papierkami, na czym polega szanowanie starszych, kiedy i gdzie wymyślono widelec, jak zachować się u dentysty, do kogo można mówić na "ty". To tylko niektóre z porad jakie znajdują się w książce Zofii Staniszewskiej, porad - dodam - przedstawionych w sposób żartobliwy, niewymuszony i szalenie przemawiający do młodych czytelników.

Przy każdej zaprezentowanej opowiastce znajdują się pytania związane z przygodami Kingi i Makarego oraz dobre rady w ramce. Oprócz tego, na marginesie, znajdziemy albo ciekawostki dotyczące obyczajowości różnych ludzi albo opisy przygód wujka - obieżyświata. Ostatnie strony książki zawierają "Test na damę lub dżentelmena". 

Kinga i Makary to dzieci jakich wiele. Myślę, że niejeden z małoletnich czytelników odnajdzie w ich sylwetkach siebie.

6 komentarzy:

Molioo pisze...

Bardzo pomocne może się okazać czasami, i praktyczne :)

Monika Badowska pisze...

Molioo,
oj, bardzo:-)

Isadora pisze...

Widzę, że mamy podobne odczucia co do tej lektury:)

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Badowska pisze...

Isadora,
:-)

Teano pisze...

A jaka jest Twoim zdaniem górna granica wieku czytelników? (dorosłych nie liczę, wiesz, dziecko w pewnym wieku, choćby je łamano kołem, nie sięgnie po książkę, którą zaklasyfikuje jako przeznaczoną dla odbiorcy młodszego niż ono)

Monika Badowska pisze...

Teano,
hm, tu chyba nie umiem pomóc.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger