Anna Łacina. Telefony do przyjaciela.


Wydane przez
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Powieści Anny Łaciny czyta się doskonale. "Telefony do przyjaciela" wzięłam do ręki późnym popołudniem, a ostatnią kartkę odwróciłam w nocy. Ta pozornie spokojna historia o dwóch siostrach okazuje się poruszać ważne tematy, interesująco przedstawiać relacje rodzinne Ani i Marzeny oraz tematykę różnego rodzaju niepełnosprawności.

Marzena to ta starsza, bardziej - jak by się mogło wydawać - pokrzywdzona przez los i, zdaniem Ani, czasami lepiej traktowana przez rodziców. Ania, spokojniejsza, bardziej nieśmiała od starszej siostry, rozmiłowana w grze w szachy i komputerach, wstydząca się dysleksji i marzeń o miłości.

Siostry, związane ze sobą, jednocześnie żyją w nieco odmiennych rzeczywistościach. I nie chodzi tu tylko o dzielące je lata życia. Autorka nakreśliła obydwie bohaterki bardzo starannie, tworząc z nich postaci zajmujące, wciąż odkrywające przed czytelnikami kolejne tajemnice. Także postacie towarzyszące Marzenie i Ani są skonstruowane w nietuzinkowy sposób; nawet jeśli niektórzy z nich są pozornie łatwi do rozszyfrowania, ostateczna ocena osobowości i zachowania może zaskakiwać.

Podobała mi się ta książka. Wielką zaletą powieści Anny Łaciny jest to, że z każdym kolejnym ich czytaniem (choćby fragmentów) odkrywa się coś nowego, na nowo postrzega się pewne cechy bohaterów, dostrzega inne, niż wcześniej, niuanse relacji łączących postacie ożywające na kartach książek popularnej Autorki.

Serdecznie polecam.

2 komentarze:

Soulmate pisze...

Cieszę się że taka dobra bo już czeka na półce :) chyba zabiorę ją na jakiś nudny wykład :D

Monika Badowska pisze...

Soulmate,
koniecznie:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger