Romek Pawlak. Dziura w sercu.Wydane przez
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Projekt "Tydzień z..." trwa i miewa się dobrze. Zawiesiłam go tylko na czas dwóch lektur. Jedną z  nich jest  "Dziura w sercu".

Fusia, uczennica gimnazjum, trafia do mieszkającej w Kalenicy ciotki po odejściu ojca, śmierci mamy. Osieroconą Faustynę przygarnia krewna, a życie dziewczyny zmienia się niemalże w jednej chwili. Brak matki, oschła ciotka, nowe miasto, nowa szkoła powodują, że Fusia czuje się źle z samą sobą. Zbyt często zdarza się jej rozpamiętywać przeszłość z jednoczesnym oskarżaniem teraźniejszości, zbyt często czuje się nikim.


Historia Faustyny jest świetnie opowiedziana. Podoba mi się jej przepoczwarzanie z "wybrakowanej" (jak się postrzega) w "potrzebną" (i tu bohaterka zdumiewa samą siebie), częściowo zachodzące w niej samej, częściowo jakby poza nią - bo dzięki temu jak postrzegają ją inni, życzliwi jej, i jak jej o tym mówią.

Relacje z ludźmi będącymi wokół Fusi- Ciotką, Jackiem, Hanką -  zmieniają się w ciekawy sposób. Towarzyszący dziewczynie w dorastaniu nabierają specjalnej wartości w jej oczach, co sprawia, że i siebie zaczyna traktować kogoś jak wartego uwagi.

Podoba mi się - jest ładnie opowiedziane, bez moralizatorstwa i sentymentalizmu, jednocześnie wzrusza, a nastolatki mogą identyfikować się z bohaterką. 

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger