Janeczka, Pawełek i Chaber - Joanna Chmielewska


W miniony piątek, pod wyjątkowo długim i męczącym tygodniu, stojąc przed regałami popadłam w przygnębienie. Uświadomiłam sobie, że nie jestem w stanie czytać, że odrzuca mnie od kolejnych tytułów i co gorsza - przy owym wstręcie - odczuwam jednocześnie wielką chęć czytania niosącego odprężenie. Pomyślałam, nieco pod wpływem ostatnich Bazylowych tekstów, że Chmielewska jest dobra na wszystko i z pewnością zaradzi także na moją niemoc. Wahałam się jeszcze przez chwilę między autobiografią, a przygodami Janeczki i Pawełka, ale ostatecznie zwyciężyło sympatyczne rodzeństwo z równie sympatycznym psem.

Wielkie brawa należą się Joannie Chmielewskiej za to, że stworzyła dzieciom Państwa Chabrowiczów świat niemalże nie obciążony szalejącym PRL-em. Owszem, w "Skarbach" najwyraźniej widać pewne odniesienia do panującego ustroju, ale już perypetie remontowe z "Nawiedzonego domu" jako żywo przypominają szaleństwo jakiego współcześnie może  doznać ktoś, kto porywa się na remont choćby działkowej altany. Owszem nie ma komórek, komputerów i nowoczesnych technologii, ale za to dzieci wiedzą jak się zachować w towarzystwie, mają doskonale opracowane wytrychy, są przeraźliwie przedsiębiorcze i ruchliwe, no i maja pasje. Lubią zwierzęta, znają się na znaczkach, wiedzą jak współpracować z psem i jako wyjątkowo bystre dzieciaki doskonale czują, czym mogą zasłużyć się u rodziców.

Chyba najmniej z czterech powyższych książek (niemoc czytelnicza minęła jak ręką odjął; w sobotni wieczór kończyłam lekturę ostatniej książki) lubię "2/3 sukcesu". Może tematyka jest nieco mniej fascynująca? Może w poprzednich znajdowałam to co lubię, za czym tęsknię, co znam?

Jeśli jeszcze nie znacie Janeczki, Pawełka i Chabra - poświęćcie nieco czasu, by ich poznać. Warto:-)

P.S. Przypomniałam sobie właśnie, że jest jeszcze jedna książka o Janeczce i Pawełku, "Wszelki wypadek". Jako, że zapał czytelniczy mi wrócił, pewnie przeczytam ją jeszcze dziś lub jutro w drodze do i z pracy.

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mało konstruktywnie napiszę tylko: uwielbiam Janeczkę, Pawełka i Chabra! Zawdzięczam im wiele cudownych chwil :) Jedna z najlepszych serii dla dzieci i młodzieży, jakie czytałam ;)

Unknown pisze...

Oooo, chyba sięgnę po Chmielewską bo dawno nie czytałam:) Ale w tym momencie od Janeczki i Pawełka wolę jednak Tereskę i Okrętkę. A jeszcze lepiej "Studnie przodków", czyli coś chmielewsko-rodzinnego ;)

tajus pisze...

Kocham tych bohaterów! Dzięki ich przygodom w "Nawiedzonym domu", "Skarbach" i "Wszelkim wypadku" bardzo miło wspominam swoje dzieciństwo :). Pamiętam, że w czasach podstawowo-gimnazjalnych próbowałam nawet stworzyć jakieś opowiadanie ze mną i moim młodszym bratem w rolach głównych, kierując się właśnie pełnymi sekretów przygodami Janeczki i Pawełka ;). W najbliższym czasie muszę koniecznie zapoznać się z "Wszelkimi zasługami" i "2/3 sukcesu", które są mi nieznane :). Pozdrawiam ciepło!

tajus pisze...

"Wielkimi zasługami"* ;).

Anonimowy pisze...

Jedna z moich ulubionych autorek:) A do jej młodzieżowych ksiązek sięgam często, ostatnio nawet w postaci audiobooka.

Magdalena Kawka pisze...

Ech, Janeczka powinna być idolką wszystkich fajnych dziewczynek, z których potem, prawie na pewno, wyrosną fajne kobiety. Dziewczynek z otwartą głową, odważnych i zainteresowanych czymś jeszcze oprócz garderoby Barbie :)

Bazyl pisze...

Miło mi, że natchnąłem :)

Monika Badowska pisze...

:-)

Monika Badowska pisze...

Mam wrażenie, że Chmielewska napisała coś na każdy nastrój:-)

Monika Badowska pisze...

Tajus,
miło, że aż tak inspirująco działali na Ciebie Janeczka i Pawełek. Przyjemnej lektury:-)

Monika Badowska pisze...

:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger