Przejdź do głównej zawartości

Barbara Faron. Szczęście smakuje truskawkami.


Wydane przez
Wydawnictwo Replika

Kolejny raz, podczas lektury, wymyślam sobie mało wybrednymi słowy, zastanawiając się jakaż to głupota kazała mi zdecydować o tym, że książka Barbary Faron tak długo czekała na czytanie. Temat własnej głupoty porzuciłam, bo lepiej mi się mówi o tym, co w książce dobre, niż o tym, że jestem nierozsądna;)

Ewa ma lat 13 i  mamę od wielu lat mieszkającą w Szkocji. Dziewczynka żyje na wsi z apodyktycznym dziadkiem i bogobojną babcią. Poniżana przez dziadka i kolegów z klasy buduje wokół siebie mur przykrywając niepewność butą, arogancją, a czasami i agresją. Gdy umiera babcia, dziewczynka dowiaduje się, że ma ojca i czeka ją przeprowadzka do jego domu.

Agnieszka, bratowa ojca Ewy, ma depresję i jest nieustannie tłamszona przez dominującą osobowość teściowej, której nie zadowala bezpłodna i nijaka synowa. Młoda kobieta oderwana od codzienności przez coś, co Marek, jej mąż, nazywa troskliwością, a jest pilnowaniem, nie umie poradzić sobie ze sobą i otoczeniem.

Zdecydowanie ważniejszą osobą w tej książce jest młodsza z kobiet. Wątpliwości dziewczynki, brak wielu umiejętności, które właściwe są dzieciom wychowanym w normalnych rodzinach (nawet jeśli to rodziny patchworkowe), strach z powodu kolejnych - za które w dotychczasowym życiu była karcona- obezwładniają Ewę i każą jej węszyć spiski. Nastolatka boi się uwierzyć w to, że dla kogoś może być ważna, że ktoś może liczyć się z jej potrzebami i zdaniem, że wreszcie ma Rodzinę.

"Szczęście smakuje truskawkami" to dobra książka. Opowiada historię trudną, ale z pozytywnym wydźwiękiem bez zadęcia, bez moralizowania, a z życzliwym spojrzeniem na świat. Jeśli książka Barbary Faron czeka na Waszej półce na czas jej poświęcony, to znajdźcie go jak najszybciej. Polecam.

Komentarze

Catherine pisze…
ładna okładka ;)
Monika Badowska pisze…
Catherine,
bardzo ładna:-)
viv pisze…
Śledzę postępy realizacji planu tygodniowego i jestem pod ogromnym wrażeniem. BRAWO!
A co do książek - poczekam do końca tygodnia i wybiorę jedną, najciekawszą. Muszę jakoś zracjonalizować dopisywanie kolejnych tytułów do listy:)
D pisze…
Sam tytuł brzmi bardzo zachęcająco :)
Jak dajesz radę z czytaniem takiej ilości książek? Jestem pod wrażeniem! :)
Monika Badowska pisze…
Viv,
oczywiście "tydzień" nie będzie liczył 7 dni, bo się nie wyrobię;))) Ciekawa jestem bardzo co wybierzesz. Napiszesz?

Domi,
mam zapalenie krtani (odpadają więc rozmowy)i niechęć do robienia czegokolwiek poza czytaniem ;-)
Irena Bujak pisze…
Z pewnością po nią sięgnę :D

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Katarzyna Berenika Miszczuk. Tajemnica Dąbrówki

Katarzyna Berenika Miszczuk, bazując na swoich doświadczeniach z pisaniem o świecie pełnym słowiańskich bóstw, wkracza w literaturę dziecięcą. Wkroczyła właściwie książką "Tajemnica domu w Bielinach", bo ta, prezentowana przeze mnie powieść, opisująca rodzinę Lipowskich jest kontynuacją wspomnianej powyżej. I mamy otóż mamę z czwórką dzieci, która zamieszkuje wspólnie z ciotką zmagającą się z chorobą Alzhaimera w Bielinach. Wsi, o której nawet mieszkańców mówią z lekkim przekąsem - "bo wiadomo jak to u nas". Owo "u nas" oznacza bowiem tajemnicze zjawiska, niemniej tajemnicze postaci i świat nie do końca taki jaki znany jest nam powszechnie. Jest on dzielony z domownikami, biedami, błędnymi ognikami i innymi stworzeniami, o których - z dużym zapałem - czyta w Bestiariuszu ośmioletnia Tosia. Jej mama wpadła na straszny, zdaniem dziewczynki pomysł. Szuka niani, która zajmie się nią (prawie dorosłą nią!) i maleńką Dąbrówką. Tosia robi wszystko, by odstraszyć k