Renata Piątkowska. Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści.


Wydane przez
Wydawnictwo BIS

Chyba nie ma lepszego dnia na lekturę tej książki, a przez to na rozmowę o zwyczajach, niż Wielka Sobota. Renata Piątkowska opisała bowiem dziewięć obyczajów, z których dwa - malowanie pisanek i śmigus-dyngus - dotyczą Wielkiej Nocy.

Niegdyś wierzono, że jajko wrzucone w ogień pomoże ugasić pożar, a turlane po ciele wyciągnie z niego chorobę. Malowanymi jajkami dzielono się z przyjaciółmi, sąsiadami w czasie Świąt, a panny myły włosy w wodzie, w której gotowano jajka wierząc, że tym sposobem zapewnią sobie piękną, bujną fryzurę. Podobne ciekawostki możemy znaleźć w zbiorze "Gdyby jajko..." na temat innego wielkanocnego zwyczaju, a także na temat Sylwestra i Nowego Roku, Mikołajek, Andrzejek i innych zakorzenionych w naszej tradycji obyczajach, o pochodzeniu których wiemy - niestety - coraz mniej. Książka Renaty Piątkowskiej pozwoli nam uzupełnić wiedzę, a że napisana jest szalenie przyjaznym językiem i jej bohaterowie są niczym nasi dobrzy znajomi, ciekawa opowieść daleka jest od tego, co kojarzyć nam się może ze szkolną edukacją, choć przecież naucza.

Jeśli zatem na stole stoi już święconka, baby drożdżowe już się studzą, a przez świeżo umyte okna zagląda do Was słońce, to nie pozostaje Wam nic innego niż poczytać dziecku  o tym, co by było "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści".

5 komentarzy:

Isadora pisze...

Świetna przedświąteczna propozycja.
Pozdrawiam serdecznie!

Bazyl pisze...

Lubimy panią Piątkowską za serię o Tomku, więc jeśli tylko będzie okazja - wytropimy Jajo :D

Pisany inaczej pisze...

Mnie czasami brakuje ludowych zwyczajów, sam pochodzę z Podkarpacia gdzie pamiętam z dzieciństwa wiele obrzędów i zwyczajów związanych nie tylko ze świętami.

Agata – sierysuje.pl pisze...

Wszystkiego dobrego dla Twojej rodziny, radosnych Świąt!:)

Lewy Ciążowy pisze...

Uwielbiam takie zagadki historii :)
Muszę odszukać gdzieś tę książę i zgłębić jajeczne tajniki.

Pozdrawiam

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger