Tomasz Cyrol. Transsibem nad Bajkał.


Wydane przez
Wydawnictwo LTW

O podróży nad Bajkał marzyłam już dawno temu. Ucieszyłam się mogąc zamienić kilka słów z Autorem, który nad Bajkał pojechał, który wędrował koleją transsyberyjską, który na własnej skórze sprawdził jak to jest spełnić marzenie o tak dalekiej i interesującej podróży.

W dwunastu skromnych rozdziałach Tomasz Cyrol zmieścił całą historię o egzotycznej, wciąż jeszcze, wyprawie. Skupiając się raczej na praktycznej stronie podróży, na niedogodnościach jakie czyhają na nazbyt pewnych siebie wędrowców snuł opowieść opisując dzień po dniu w drodze. Ważną obserwacją jaką Autor podzielił się z czytelnikami, jest ta, iż dobór towarzyszy podróży jest kluczowy dla przyjemności czerpanej z wędrówki.

Niestety, nie czuje się usatysfakcjonowana lekturą książki "Transsibem nad Bajkał". Zabrakło mi lekkości w opowiadaniu, oderwania się od rzeczywistości (wiem, że kwestia noclegu jest istotna, ale chciałabym móc przeczytać o czymś więcej niż kłopot z tym, gdzie będą nocowali podróżnicy, albo ile alkoholu wypili z prowadnicą w pociągu), tego czegoś co przejawia się w umiejętności opowiadania ciekawych historii, czegoś co sprawia, że z zainteresowaniem czytamy czyjąś opowieść. Co gorsza, mam wrażenie, że gdyby z książki wyciąć nazwy geograficzne, to można by wstawić tam cokolwiek, także nazwy miejscowości w Polsce.

6 komentarzy:

Agnieszka Deja pisze...

A szkoda, bo opowieść wydaje się fajna a tu taki średni tekst.

Anonimowy pisze...

Zajrzałam, bo tytuł taki podniecający, ale swoją opinią skutecznie zgasiłaś emocje:)
Ale pewnie jeśli spotkam to w bibliotece, to sie rzucę, bo sama też marzę o podróży koleją transyberyjską. Wielu Polaków na to choruje, a Rosjanie się dziwią, w czym my widzimy taką atrakcję:)

Monika Badowska pisze...

Agnieszko, takie jest moje wrażenie, Twoje może byłoby inne.

Monika Badowska pisze...

:-)

Unknown pisze...

Muszę wrócić do tej książki! Czytałam ją niedługo po jej ukazaniu się (czyli trochę czasu już minęło) i wtedy podobała mi się. Ale to były inne czasy - moim największym marzeniem była podróż koleją transsyberyjską, byłam świeżo po wyprawie na Krym, a więc książka była dla mnie zarówno namiastką wymarzonej podróży nad Bajkał, jak i generatorem moich własnych wspomnień z podróży ukraińską koleją (bardzo podobne warunki do opisywanych przez Cyrola).

Monika Badowska pisze...

Ciekawa jestem Twojego odczytania tej książki teraz.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger