Aaaaaby czytać

Daniel Pennac. Jak powieść.
Przewodnik pisany w konwencji interesującej opowieści o tym, jak zarazić młodzież czytaniem. Nie jak nauczać czytania, a właśnie o tym jakim trzeba być i jak przekazać swoje bibliofilstwo, by stało się to dla młodych wiarygodne. Warunkiem sine qua non w tej sytuacji jest bycie miłośnikiem czytania:)

Beata Kulisiewicz. Witaj piesku! Dogoterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Autorka przedstawia konkretne ćwiczenia do wykonywania podczas spotkań dziecka z psem, a także ćwiczenia przygotowującego dziecko do tego spotkania. W dziale „Dodatki” zamieszczono „Kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka” - ciekawie skonstruowany, przyjaźnie rozbudowany.

Rafał Dębski. Żelazne kamienie.
Kontrwywiad, wywiad, agenci rosyjscy i niemieccy. Wszyscy skupienie na poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty. Akcja toczy się na Dolnym Śląsku, ale dużo tu mniej miasta niż w powieściach Krajewskiego. „Atmosfery” tez dużo mniej.

Dagmara Babiarz. Otwórz oczy.
Reportaże z różnych stron świata. Autorka odwiedza Amiszów, Żydów, Chińczyków, Papuasów, Nepalczyków. Z książki dowiedziałam się, że przyszłam na świat w 5737 rocznicę stworzenia świata (wg kalendarza żydowskiego).

Andrzej Pilipiuk. Czerwona gorączka.
Jedenaście opowiadań ściśle związanych ze współczesnością i różnymi wariantami przyszłości.
Najbardziej podobało mi się opowiadanie Gdzie diabeł mówi dobranoc. Europę przemianowano na Eurabię, Góry Świętokrzyskie na Góry Proroka a Bałtyk zwany jest Morzem Fatimy.

Robert Dugoni. Pan ławy przysięgłych.
Historia dość zagmatwana. Różni ludzie giną, bo coś, co wydarzyło się dawno temu, nie ma prawa wyjść na jaw. Człowiek, który myślał, że wie kim jest okazuje się tego nie wiedzieć po to, by w końcu uświadomić sobie swoje pochodzenie. Długo się ta książka zaczyna, ale gdy się już przebijemy przez początek, wciąga.

Wolfgang Brezinka. Wychowywać dzisiaj. Zarys problematyki.
W książce jest bardzo interesujący rozdział dotyczący moralności zawodowej nauczycieli. Autor pisze bardzo przystępnym językiem, dokładnie porządkuje przekazywane treści.

Ivan Klima. Ani święci, ani anioły.

Narratorów jest trzech: Krystyna, rozwiedziona dentystka samotnie wychowująca córkę, tocząca walkę mentalną z nieżyjącym już ojcem, Jana, córka Krystyny, uciekająca przed depresjami matki, odejściem ojca w narkotyki i seks i Honza, uczeń męża Krystyny, pracownik archiwum, kochanek Krystyny. Uwikłani w przeszłość, w codzienność, zamroczeni alkoholem, uzależnieniem od ludzi, którymi gardzą, sięgający po zapomnienie próbują odnaleźć siebie i swoje uczucia.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger