Pramoedya Ananta Toer. Dziewczyna z wybrzeża.

Piękne. Autor opowiada historię swojej babci. Opowiadając pokazuje nam różne światy: kobiet i mężczyzn, ludzi z miasta i ludzi ze wsi, bogatych i biednych, honorowych i tych, którym brak honoru.
Czternastoletnia dziewczyna z nadmorskiej wioski trafia do miasta. Zostaje próbną żoną (już czwartą) znanego, bogatego pana. Dostaje piękne ubrania, klejnoty, ma własnego nauczyciela - wszystko po to, by lepiej służyła swojemu panu. Właściwego zachowania uczy ją stara służąca, podobnie jak uczyła poprzednie próbne żony. Nadchodzi jednak czas, kiedy pan postanawia wziąć prawdziwą żonę, ta dotychczasowa spełniła już swoje zadanie. Dziewczyna z wybrzeża musi odejść.
To książka o kobietach, którym nie wolno mówić zbyt głośno, nie wolno mieć swojego zdania. O przyjaźni i nienawiści między kobietami. O tym, jakie jest miejsce kobiety u boku mężczyzny i kim jest mężczyzna "Młoda Pani, jest jak góra, której nic nie może poruszyć oprócz ręki Bendoro. A Bendoro nic nie może poruszyć oprócz Boga Wszechmogącego."

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger