Stanisław Milewski. Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy.


Wydane przez
Wydawnictwo Iskry

„Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy” stanowi kontynuację poprzedniej, cieszącej się dużym uznaniem i zainteresowaniem czytelników, książki Stanisława Milewskiego pod tytułem „Intymne życie niegdysiejszej Warszawy”. Tyle tylko, że o ile w tamtej książce autor przedstawiał różne aspekty intymności, w tym skupia się na jednym elemencie rzeczywistości społecznej miasta, a mianowicie przedstawia historię oszustów i złodziei.

Poznać zatem można podczas lektury specjalizacje złodziejskie, zwyczaje kieszonkowców, złodziei okradających domy lub tych, którzy sięgali po znaczne kwoty w bankach. 

Odnalazłam w książce historię życia Felka Zdankiewicza, którego to znam z piosenek dawnych kapel. Zadumiałam się tym, iż w Warszawie funkcjonowała szkoła doliniarzy, do której uczęszczały sieroty i dzieci złodziei odbywających karę więzienia.

Szkoła, dwuletnia i koedukacyjna, oprócz fachu złodziejskiego kształciła umiejętności czytania, pisania i rachunków, a zyskami z pracy uczniowie utrzymywali w dużej części funkcjonowanie szkoły.

Zainteresował mnie również rozdział z o zsyłkach na Syberię. I jeszcze ten o najsłynniejszych kasiarzach. I o socjolekcie złodziejskim. Mnóstwo tu interesujących informacji.

Lubiącym szperać w przeszłości, także tej dotyczącej szemranego towarzystwa, gorąco polecam:)
 

5 komentarzy:

Nemo pisze...

A to może mi się przydać, nie czytałem, trzeba będzie nadrobić. Dzięki za cynk Prowincjonalna :) Nb. szerszy zakres ma parotomowa seria "Historia życia prywatnego", jakby ktoś potrzebował wiedzy fachowej...

Monika Badowska pisze...

Nemo
Autor we wstępie bardzo interesująco opowiada o pracy nad materiałami do książki - to też polecam:)

Nemo pisze...

Spokojnie, przeczytam wszystko :) Nawet nieźle to koreluje, bo obecnie zajmuję się rosyjskimi opracowaniami na podobny temat. Tyle, że trochę potrwa, bo ja na prowincji, więc zanim sprowadzę...

Monika Badowska pisze...

Nemo
jeśli na moją prowincję dotarło -to i na Twoją dotrze;)

Nemo pisze...

Pewnie tak :) Zresztą mamy wakacje, najwyższy czas wypełznąć z jamy, odwiedzić jakieś większe miasto ;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger