Andriej Bielanin. Moja żona wiedźma.


Wydane przez

Wydawnictwo Fabryka Słów

Ileż razy słyszeliśmy o magii słów? Przykłady na potęgę słowa znajdziemy w Biblii. Andriej Bielanin, "gwiazda pierwszej wielkości na niebie rosyjskiej fantastyki humorystycznej"* postanowił wykorzystać ów motyw (i nie tylko ten, ale o tym za chwilę) w powieści o małżeństwie dość nietypowym.

Natasza otrzymała od umierającej babki dar - moc wiedźmy zaklętą w naszyjniku. Odtąd dziewczyna miała nadzwyczajne zdolności, czarowne umiejętności i towarzystwo cokolwiek niesamowite. Na dodatek była przemieńcem - mogła przyjmować postać szarej wilczycy.

Siergiej Aleksandrowicz, mąż wiedźmy, jest poetą. To w jego słowach kryje się moc; gdy recytuje wiersze w świecie zachodzą zmiany, co więcej zmiany nie planowane przez Poetę. Cechą charakterystyczną Sierioży jest wielka miłośc do Nataszy i towarzystwo dwóch duchów - Ancyfera (anioła) i Farmazona (diabła).

Autor wiedzie bohatera śladem żony przez Ciemne Światy, w których przywołuje baśnie, mity, legendy germańskie, rosyjskie, anglosaskie, przywołuje bogów Wikingów, mądrość Wschodu. Jest podstępny leśniczy, zadufany ziemianim rozmiłowany w strzelaniu do niedźwiedzi, niedźwiedzie, szczury, chiński smok, czeluście piekielne, w które Serioża wstępuje po żonę.

Opowieść Andrieja Bielanina jest zaproszeniem do świetnej zabawy - śledzenie tropów literackich, przygód bohaterów, humor i jakże rosyjski rozmach w fabule powieści gwarantują dobrą lekturę.

* cytat z okładki

4 komentarze:

Caitri pisze...

Z fantastyki rosyskiej znam tylko Łukianienkę, czas poszeżyc horyzonty ;) Dopisuję do listy "przeczytać".

Monika Badowska pisze...

Caitri,
:)

Agnes pisze...

Brzmi po prostu znakomicie, do schowka!

Monika Badowska pisze...

Agnes,
uwielbiam legendy i baśnie, a doprawione humorem smakują mi najlepiej:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger