Jacek Migasiński. Filozofia nowożytna. Postacie. Idee. Problemy.


Wydane przez
Wydawnictwo Stentor


Książka Jacka Migasińskiego to historia filozofii, nowożytnej filozofii: pierwszą opisywana postacią jest Francis Bacon, a ostatnia Herbert Spencer. Spencer zmarł w roku 1903, trzy lata po Nietzschem, a mimo to Migasiński w swojej książce sylwetkę Spencera przedstawia, a Nietzschego nie. Dzieje się tak dlatego, że, jak autor wyjaśnia, twórczość Nietzschego można uznać za początek nowej epoki, czyli filozofii współczesnej. Tu warto zauważyć, że z podobnego założenia wyszedł Tadeusza Gadacz, który w pierwszym tomie „Historii filozofii XX wieku” jako pierwszego filozofa przedstawia właśnie Nietzschego, który przecież zmarł w ostatnim roku wieku XIX.

Migasiński porządnie poukładał swoją książkę, rzekłabym – tradycyjnie; po eksperymencie Gadacza we wspomnianej już „Historii filozofii XX wieku”, Migasińskiego czyta się, że tak powiem, wygodnie (co nie znaczy, że Gadacz swoje dzieło ułożył nieporządnie). I bardzo mi się podoba, że w podtytule napisano „Postacie” a nie „Postaci” :-)

Dużym plusem książki jest to, że zawiera ona fragmenty tekstów omawianych filozofów, możemy zatem przypomnieć sobie pisma Kartezjusza, Kanta czy Hegla, ale też posmakować Vico, Herdera czy Holbacha. Kto kiedy czytał cokolwiek Vico, Herdera czy Holbacha? :-)

Książka zawiera indeksy nazwisk oraz pojęć i terminów. W tekście przypisków nie ma, za to na końcu podana jest bibliografia przedmiotowa – kanon, z Coplestonem i Tatarkiewiczem na czele. Pomyślałam sobie, że w dużej mierze ze względu na antologię, książka bardzo nadaje się do szkół, ale czy teraz w jakichś szkołach uczą historii filozofii?

8 komentarzy:

Agnesto pisze...

Elementy filozofii przewijają się na lekcjach języka polskiego i historii (stoicyzm, epikureizm przy omawianiu antyku, racjonalizm , empiryzm przy oświeceniu....itp.), ale filozofii stricte nie uświadczysz. Chyba że gdzieś wyjątkowo, jakieś kółko zainteresowań albo co....
Książka - jak wnioskuję z prezentacji- ciekawa i praktyczna.

Monika Badowska pisze...

Agnesto,
zdecydowanie i ciekawa, i praktyczna:-)

niedopisanie pisze...

Oj, czuję, że powinnam się skusić - sporo mi umknęło od chwili zaliczenia zajęć z historii filozofii :)

Teano pisze...

A napiszesz o tym czymś, co było przedtem oznaczone jako "czytam"?
Zafascynowała mnie grafika (cokolwiek to było).
Niestety obrazek zbyt mały by dostrzec wszystkie szczegóły, ale zauważyłam napis "To nie jest książka".
Cóż więc czytałaś? Podziel się, bo umrę z ciekawości :)

Monika Badowska pisze...

Niedopisane,
tak - ta książka ułatwia powroty:-)

Teano,
napiszę, oczywiście:-)

B. Silver pisze...

Jeden z wielu bryków, tak bym to podsumowała. Z poważniejszych publikacji szczerze polecam: Ernsta von Astera "Historia Filozofii", Arno Anzenbachera ze swym "Wprowadzeniem do filozofii" lub chociażby ciekawą pracę Leszka Kasprzyka i Adama Węgrzeckiego o tym samym c.w. tytule :) Zawsze to lepsza i wiarygodniejsza lektura :)
Pozdrawiam.

jeszcze studentka pisze...

Jest na rynku podręcznik filozofii wraz z obszerną antologią tekstów. Jak wiadomo, nie da się uczyć filozofii bez czytania tekstów filozofów. No i autor z najwyższej półki! Polecam: http://forum.humanizm.org.pl/viewtopic.php?f=7&t=778&sid=44191eaad942fca60bf888673a78aeaf

Monika Badowska pisze...

jeszcze studentka,
znam:-) Ale dziękuję za polecankę:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger