Joanna Krzyżanek. Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zabawy i podróżowanie.


Wydane przez
Wydawnictwo Święty Wojciech

Wczoraj, korzystając z ładnej pogody, udzielałam się towarzysko i z tego względu zabrakło mi czasu na dokończenie lektury ciut poważniejszej niż ta proponowana teraz. Choć i książce Joanny Krzyżanek nie można odmówić tego, że porusza istotne sprawy.

Gabrysia i Kajtek opowiadają czytelnikom książki jakie są cechy charakterystyczne każdej z pór roku, przedstawiają dwanaście miesięcy, uczą jak na kościach dłoni sprawdzać długość poszczególnych miesięcy. W rozdziale "Globus, czyli podróże dookoła świata" opowiadają o Ziemi, układzie słonecznym, kontynentach i sposobach na określanie stron świata. Uczą też jak zrobić kompas i jak upiec ciastka podróżnika:-) Kolejny rozdział poświęcony jest zagadnieniom związanym  ogrodnictwem, a następny zabiera nas w podróż ekologiczną. Przedostatni - nawiązuje idealne do przeżywanej przez nas właśnie majówki - objaśnia czytelnikom zasady piknikowania i zachęca do przytulania się do drzew. Rozdział zatytułowany "Pchełki" uczy nas jak radzić sobie z nudą i przyznam, że propozycja zorganizowania podwórkowego konkursy śpiewaczego podobał mi się najbardziej;-)

Zanim wyruszy się w jakąkolwiek podróż, bliską, czy daleką, warto wyposażyć się w wiedzę, która owo podróżowanie uprzyjemni, a niejednokrotnie ułatwi. Książka Joanny Krzyżanek przypomina mi lektury z lat dziecięcych. Mam nadzieję, że dla wielu współczesnych dzieci cykl opowieści o Gabrysi i Kajtku stanie się równie kultowy co dla mnie "Co słonko widziało".

P.S. Wszystkie książki o Gabrysi i Kajtku znajdziecie TUTAJ.

1 komentarz:

Bazyl pisze...

Dzięki za notkę. Książeczki zdążyły trafić do zakupowego koszyczka lokalnej biblioteki :)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger