Przejdź do głównej zawartości

Brandon Mull. Baśniobór.


Wydane przez
Wydawnictwo W.A.B.

Jeśli "Baśniobór" trafi w Wasze ręce, wygnajcie rodzinę na spacer, zamknijcie drzwi, wyłączcie telefon i zacznijcie czytać.

Rodzice Kendry i Setha wyruszają w rejs, który zalecił im w testamencie dziadek rodzeństwa. Na ten czas dzieci muszą znaleźć opiekę i trafiają do domu drugiego dziadka, ojca ich taty, co - zważywszy na to, że prawie go nie znają - nie napawa ich radością. Po przyjeździe do Sorensonów Kendra i Seth usłyszeli jakie zasady obowiązują jego mieszkańców oraz zobowiązali się do przestrzegania pewnych, nałożonych na nich, ograniczeń. Chłopiec protestuje przeciw zasadom, świadomie dopuszcza się ich łamania sądząc, że stworzono je tylko po to, by potraktować jego i Kendrę jak dzieci niezasługujące na samodzielność. Gdy okazuje się, że w ogrodzie dziadka i na ziemiach wokół domu czyha coś znacznie groźniejszego niż kleszcze, prawdomówność i posłuszeństwo Setha ponownie zostają wystawione na próbę. Posiadłość dziadków Sorensonów, zwana Baśnioborem, stanowi rezerwat magicznych stworzeń.

Podoba mi się powieściowy świat. Intrygująco zbudowana jest opozycja charakterów Kendry i Setha - posłusznej, dążącej do pokojowego współistnienia w Baśnioborze i rozsądnej dziewczyny oraz łamiącego zakazy, nieposłusznego, irytującego w swej niefrasobliwości i zadufaniu chłopaka. "Baśniobór" będący opowieścią o magicznych istotach jest tak naprawdę historią o tym, co ginie i potrzebuje pomocy, by przetrwać. Historią o stwarzaniu enklaw, w których zagrożone istnienia mogą się skryć, o tych, dla których gatunki ginące są cennym trofeum myśliwskim, a nie wartością Natury. Ubrana w baśniowy klimat opowieść o tych, których warto chronić, o zasadach, wierności przekonaniom i czynieniu dobra, w lekki sposób nawiązująca do książek Tolkiena, jest barwna i, choć na to nie wygląda, zawiera spory ładunek edukacyjny.

Gdy przeczytacie książkę, włączycie telefon, otworzycie drzwi wpuszczając stęsknioną rodzinę, przekażcie książkę Waszemu/zaprzyjaźnionemu dziecku/nastolatkowi, a później rozmawiajcie o jej przesłaniu. Ciekawą, a zarazem pomocną w rozmowach, może być lista pytań jakie Autor kieruje do czytelników na końcu książki. Pytania, w właściwie zagadnienia sprzyjające refleksji, można wykorzystać do omawiania powieści na spotkaniach dyskusyjnych klubów książki, czy w szkole.

Na koniec cytat. Jeden z wielu zakreślonych:

Pierwszą część życia spędzasz na nauce, nabieraniu siły i umiejętności. A potem, bez twojej winy, ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Cofasz się w rozwoju. Silne kończyny słabną, wyostrzone zmysły zawodzą. Uroda więdnie. Narządy przestają działać. Pamiętasz siebie w kwiecie wieku i nie wiesz, gdzie podziała się ta osoba. Osiągasz szczyt mądrości i życiowego doświadczenia, a jednocześnie zdradliwe ciało staje się więzieniem. [s. 143]

Czekam z niecierpliwością na kolejne części historii o Baśnioborze. A oczekiwanie będę sobie uprzyjemniać obrazkiem znalezionym na oficjalnej stronie serii:

Komentarze

Teano pisze…
Powalający cytat. Umrę, jeśli nie zdobędę tej książki.
Teano pisze…
Tylko, cholera, czemu to takie drogie?
W Merlinie prawie 4 dychy :(
A nasza biblioteka uboga... pewnie nie kupi :(
Czytanka pisze…
To już druga taka bardzo pozytywna recenzja, którą czytam. Jestem zatem podwójnie zachęcona i zmotywowana do przeczytania tej książki :)
Monika Badowska pisze…
Teano,
poczekaj na premierę - może znajdziesz gdzieś taniej. Premiera 18 maja:-)

Czytanka,
i bardzo dobrze:-)
Balianna pisze…
Oooo , ale mnie zachęciłaś!! Zapiszę sobie ten tytuł w moim notesie i popoluję jak tylko pojawi się w księgarniach.
Monika Badowska pisze…
Balianna,
udanego polowania:-)
Aneta pisze…
Okładka zachwyca :) Zawsze podoba mi się, gdy wydawnictwo się wysila i wkłada wiele pracy w okładkę. Dla mnie to element nierozerwalnie związny z wydaniem danego utworu. Z tego, co piszesz także treść jest warta uwagi. Nie mam dzieci, ale powoli kompletuję sobie listę książek, które będę czytać swym dzieciom. Ten tytuł już dopisałam :) Cytat jest prosty, ale genialny. Punkt dla autora za te pytania na końcu.
Monika Badowska pisze…
Aneta,
przyznaję, że pomysł z pytaniami też mnie zadowolił. Długą masz już tę listę?:-)
Mam już ponad 20 lat ale bardzo chcę ją przeczytać :D
Świetna recenzja !
dorusia72 pisze…
Właśnie skończyłam czytać :)) Polecam,kazdemu,kto lubi przenieść się w krainę baśni,wróżek i odwiecznej walki dobra ze złem.Książka faktycznie zbyt droga,szczególnie jak na kieszeń młodszego czytelnika, mimo to warta uwagi.Życzę miłych wrażeń podczas czytania i dreszczyku emocji :))
Monika Badowska pisze…
Cassin,
ja mam znacznie więcej lat, a też przeczytałam ze smakiem:-)
Dorusia,
dziękuję za opinię:-)
Iwona pisze…
Fajna, przeczytałam w 3 godziny, ja kupiłam za 29.90 ( w Inmedio) to nie takie duże pieniądze.
Iwona pisze…
Ja kupiłam za 29.90 w Inmedio a nie Epiku. Polecam ja przeczytałam super książka nie moge się doczekać kolejnych części.
Teano pisze…
Zdobyłam, przeczytałam, dziś skończyłam. REWELACJA!
A przeoczyłabym tę książkę, gdyby nie Twoja recenzja. Dziękuję.
A przy okazji - nie mogłabyś otagować książek autorami? Strasznie długo szukałam tego wpisu i nijak nie mogłam znaleźć. Niektórzy autorzy mają tagi, ale wielu niestety nie. Dopiero kiedy wyszłam z bloga i poprosiłam ciocię Gugiel o pomoc, udało mi się znaleźć to miejsce i zostawić komentarz. :)
Ale - powtórzę raz jeszcze - świetna książka. Jestem pod wrażeniem i z niecierpliwością będę czekać na kolejne części. Już dawno nie czytałam czegoś tak dobrego. A właściwie "nie czytaliśmy", bo pożeraliśmy książkę wspólnie, całą rodziną, dzień w dzień, rozdział po rozdziale. Cudowna podróż. Naprawdę. Szkoda, że już trzeba było wracać.

(Zgadzam się z Anetą - świetny pomysł z listą pytań na końcu)
Monika Badowska pisze…
Teano,
nie taguję wszystkich autorów, bo cała szpalta byłaby wypełniona tagami. Odznaczam zazwyczaj tylko tych, których czytam więcej niż jeden tytuł.
Pozdrawiam:-)
Teano pisze…
Szkoda, trudno się nawiguje, kiedy chce się wrócić do jakiegoś tytułu.
Ale tak czy inaczej - dziękuję raz jeszcze za wpis o Baśnioborze.
Monika Badowska pisze…
Teano,
jest przecież wyszukiwarka wewnętrzna - na samej górze, po lewo. Dzięki niej można wszystko sprytnie znaleźć:-)
Teano pisze…
Nauczycielko, na Teutatesa!!! Ty wiesz ile ja się naszukałam tej wewnętrznej wyszukiwarki? Jest tak zamaskowana, ze dopiero po Twoich wskazówkach ją odkryłam i faktycznie - działa.
Inna rzecz, że spodziewałam się jej raczej w prawym górnym rogu. :)
No to dobrze, nie będę już musiała każdorazowo wzywać cioci Gugiel na pomoc ;) :D
Idę zrobić sobie herbaty, chociaż możesz być pewna, że zdecydowanie wolałabym napić się mleka od Wioli. A jeszcze lepiej czekolady ;)
Myślę, że i wyszukiwarkę łatwiej byłoby wtedy znaleźć. :)
Monika Badowska pisze…
Teano,
a jakie to mleko od Wioli? Zaintrygowałaś mnie;)
Teano pisze…
No jak to jakie mleko? Czyżbyś nie czytała Baśnioboru? ;)
Anonimowy pisze…
Przeczytaj Baśniobór ;D

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj