Przejdź do głównej zawartości

Terry Pratchett. Świat finansjery.


Wydane przez
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Długość spódnic jest miarą kryzysu państwa - przyznacie jak na zdanie, na które pada wzrok czytelnika po tym jak otworzy książkę, jest to zdanie doskonałe. A coś takiego możemy przeczytać zanim jeszcze obrócimy stronę i zagłębimy się w losy Moista von Lipwicka piastującego, dotychczas, stanowisko szefa urzędu pocztowego w Ankh-Morpork. Piszę "dotychczas", bo oto Lord Vetinari stawia przed Moistem nowe zadanie. Stawia, powierza, sugeruje... Cokolwiek robi Vetinari ważne jest by go słuchać uważnie i realizować jego zamierzenia.

Największy oszust z oszustów zostaje przedstawiony Panu Marudzie, psu posiadającemu 49% udziałów w banku, i jego właścicielce Pani Lavish. Gdy starsza Pani umiera Moist staje się nagle opiekunem psa, a co za tym idzie - zarządcą banku. Czy jemu, pieniądzom i Ankh-Morpok wyjdzie to na dobre?


Jestem nieodmiennie zauroczona tym, w jaki sposób Terry Pratchett stwarza świat swoich powieści. Nekromancja, która będąc inaczej nazwaną już nie jest zakazaną, golem, który ubzdurał sobie, że ma płeć i to w dodatku żeńska, nieudolny naśladowca Lorda to tylko niektóre z idei, postaci wzbogacających doskonałą powieść.

Polecam. Mocno polecam - Pratchett pisze wyjątkowo udane i celne, nacechowane dużą dawką ironii powieści o kondycji ludzkości.

P.S. A skoro już o Pratchettcie mowa - ostatnio ukazało się kilka książek w nowych tłumaczeniach. Wiecie, które to i jak ich tytuły brzmiały wcześniej? Pogubiłam się nieco.

Komentarze

bajerowicz@o2.pl pisze…
HA! HA! To ja lecę do jakiejś księgarni po "Świat finansjery"! A w domu mam od wczoraj "Kapelusz pełen nieba" w tłumaczeniu pana Piotra Cholewy!!!!
Wcześniejsze tłumaczenie , Pani Grupińskiej, też posiadam :D Wczoraj w sklepie córka łaskawie zgodziła się żebym "Kapelusz" czytała pierwsza, bo ona właśnie kończy "Prawdę" :DDDDDDDDDDD Po raz piąty?

Niemniej jednak najulubieńszą moją książką jest "Nacja" - bez dwóch zdań.
Zuzanna Szulist pisze…
Wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze żadnej powieści Pratchetta! Koniecznie muszę nadrobić te zaległości, bo jeszcze chyba o żadnym pisarzu nie nasłuchałam się tylu dobrych rzeczy!
Pisany inaczej pisze…
książka czeka na wakacje :-)
"Piekło pocztowe" lepsze:D
"Piekło pocztowe" czytałam, teraz pora na następną część; z przyjemnością sięgnę po tę książkę!
Pozdrawiam:)
Monika Badowska pisze…
Bajerowicz,
nieśmiało przypomnę, że w wydawnictwie spora obniżka;-) A "Nacja" - cóż, to klasa sama w sobie:-)

De_merteuil,
koniecznie!

PisanyInaczej,
już są wakacje:-)

Zacofany.w.lekturze,
bo pierwsze:-) Mnie się bardzo film podobał, choć ortodoksi mają wobec niego sporo zastrzeżeń;-)

Isadora,
i jak Ci się "Piekło..." podoba?
Przemek Opłocki pisze…
Ze wznowień, które ostatnio się ukazały, to na pewno "trylogia" o Tiffany Obolałej ("Wolni Ciut Ludzie", "Kapelusz pełen nieba", "W północ się odzieję") z genialnymi piktalami:) Całą trójcę recenzowałem u siebie na www.zzyciaksiazek.blogspot.com . Do tego "Zadziwiający Maurycy". Czekam na kolejne wznowienia!
Patrycja pisze…
Nie dla mnie, niestety...
Viconia pisze…
Tłumaczenia pana Piotra Cholewy to jedyne słuszne tłumaczenia !!! :) Chciałabym mieć całego Pratchetta na półce :)
Monika Badowska pisze…
Przemku,
dziękuję za objaśnienia:-)

Partycja,
czemu? I czemu niestety?

Viconia,
:-D
Caitri pisze…
Od finansjery wolę pocztę, ale i tak obie te części bardzo mi się podobały :)

Pozdrawiam!

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj