Gerald Clarke. Truman Capote.Wydane przez

Państwowy Instytut Wydawniczy

Gerald Clarke pracował nad biografią Trumana Capote’go trzynaście lat i w posłowiu pisze, że „pisanie biografii Trumana (…) stało się jednym z najtrudniejszych doświadczeń mojego życia, ale też jednym z najbardziej radosnych”.

Faktycznie biografia, która wyszła spod pióra Clarke’a jest dziełem monumentalnym – 573 strony tekstu, 40 stron przypisów, 17 stron bibliografii i 87 stron indeksu osobowego, geograficznego i rzeczowego.

Opowieść jaką autor snuje nam o Capote’m czyta się jak powieść. Wydarzenia z czasów dzieciństwa pisarza, jego wkraczanie w świat mediów i ówczesnej bohemy brzmi niemalże jak najprawdziwsza fikcja a całość napisana (i zapewne przetłumaczona) dobrym językiem robi świetnie wrażenia i sprawia, że trudno się od tej książki oderwać.

Śledzimy losy pisarza, jego relacje z ludźmi, obserwujemy jego związki, podróże i fascynacje. Przyglądamy się inspiracjom Capote’go, jego literackiemu rozmachowi i pracy nad kolejnymi utworami.

Książkę Geralda Clarke’a będziemy omawiać na jednym z przyszłych spotkań DKK, ale ja już nie mogłam się doczekać;) Gdy nadejdzie czas, aby czytać ją przed DKK pewnie sięgnę po nią raz jeszcze. Uważam, że warto:)

2 komentarze:

Bazyl pisze...

Ile razy widzę w biblio "Z zimną krwią" sięgam, kartkuję i odkładam. Filmu też, mimo chęci, nie obejrzałem. Coś nie po drodze mi z Capotem :) Może teraz ...?

Monika Badowska pisze...

Bazylu,
na mnie "Z zimną krwią" zrobiło ogromne wrażenie.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger