Neil Gaiman. Nigdziebądź.


Wydane przez

Wydawnictwo Mag

„Nigdziebądź” opowiada o człowieku, który poznał dwa światy. Ten znany nam i ten, w którym bohater żyje, czyli  Londyn oraz świat niedostępny dla każdego, groźny i niebezpieczny, czyli Londyn Pod. A wszystko to za sprawą dobrego serca Richarda, który nie potrafił przejść obojętnie obok leżącej na ulicy zakrwawionej dziewczyny.

Richard zaopiekował się zranioną i tym samym wydał wyrok na swoje istnienie w Londynie świetnie sobie znanym. Jego bliscy przestali go poznawać, karta bankomatowa straciła ważność, z mieszkanie w którym mieszkał wynajęto innym ludziom. Jedynym ratunkiem jest dla niego przejście do Londynu Pod, do świata całkowicie mu obcego.

Gaiman prowadzi swojego bohatera przez grozę osładzaną obecnością uratowanej dziewczyny. Fabułę powieści autor okrasił wieloma odniesieniami do mitologii, wierzeń kultury cywilizacji Zachodu. Świat Pod jest znacznie gorszym jakościowo światem od tego, który znamy, ale któż wie jak wyglądałoby nasze otoczenie, gdyby ludzie stracili moralność i zaniechali etyki? Gdyby ludźmi zaczęły rządzić żądze?

Gdy już jestem po lekturze „Nigdziebądź” wiem, czemu po recenzji „LonNieDynu” polecaliście książkę Gaimana;)

2 komentarze:

Lilithin pisze...

Za każdym razem, jak czytam recenzję jakiejś książki Gaimana, mówię sobie, że kiedyś po niego sięgnę. Tylko kiedy? ;)

Monika Badowska pisze...

Lilithin,
wiesz - ja też wciąż zadaję sobie to pytanie;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger