Mariusz Czubaj. Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów.

Wydane przez
Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne

Kiedyś już czytałam tę książkę. Sięgnęłam po nią ponownie, by sprawdzić jak różni się ona od najnowszej publikacji autorstwa Mariusza Czubaja.

"Biodra Elvisa Presleya" opowiadają o fenomenie kultury popularnej i tego, jak wpływa ona - poprzez postacie w niej brylujące - na nasze życie, jak zmienia postrzeganie i angażowanie się w bycie fanem.

Mamy zatem porównanie dwóch bohaterów popkultury - Adama Małysza i małyszomani oraz lidera zespołu "Ich Troje", który jak mało kto wie, że skoro stanowi markę (bez wdawania się w dyskusję jaką), to należy ową markę dobrze wypromować.Równie interesujący jest rozdział poświęcony śmierci idola i tego, jak kultura popularna próbuje zarobić na tym wydarzeniu, a także o zderzeniu sacrum z popkuklturą. Znalazł się tu rozdział dla miłośników piłki nożnej tłumaczący kulturę kibicowską oraz kolejny - objaśniający role kultury popularnej w krzewieniu patriotyzmu.

Książka Mariusza Czubaja stanowi doskonałe podłoże do tego, by uczyć się postrzegać kulturę popularną z większą niż dotychczas świadomością. 

1 komentarz:

Klaudyna Maciąg pisze...

O, jak o piłce nożnej to muszę zobaczyć :)

Poza tym, rozdział o śmierci mnie zainteresował. Zawsze mnie ciekawią reakcje społeczeństwa na takie wydarzenia...

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger