Melchior Wańkowicz. Tędy i owędy.


Szukając w bibliotece Hłaski zupełnie przypadkowym przypadkiem trafiłam do miejsca, gdzie stoją książki Wańkowicza. Opanowałam rozszalałą chęć zgarnięcia wszystkich i do domu zabrałam jedynie "Tędy i owędy".

Jak Pan Melchior Wańkowicz pisze! Nie sposób nie uśmiechnąć się, roześmiać i jednocześnie pogrążać się w zachwycie nad językiem, humorem i niebywałą zdolnością dostrzegania rzeczy ważnych do przekazania tam, gdzie ktoś, kto nie nazywa się Wańkowicz, nie dostrzega nic.

"Tędy i owędy" zawiera opisy wydarzeń z różnych etapów życia pisarza. Mamy zatem szansę przekonać się gdzie i jak zdawało się maturę, jak wyglądało prawdziwe życie studenckie w Krakowie, poznać szczegóły pracy w redakcji "Time'a", a także historię nalewki, która rozsławiła Litwę.

Piliście kiedyś Trisz Divinis? Jeśli nie - spróbujcie, jeśli tak - z pewnością zrozumiecie ekscytację Wańkowicza, których swoich gości częstował od serca "trzema dziewiątkami", by później obserwując cóz też nalewka robi z nimi, mieć niebywałą uciechę;) A kołduny? Wyobrażacie sobie zjedzenie ponad 70 kołdunów? Co pieć popijać należało Trisz Divinis, ku lepszemu trawieniu;)

Nie sposób czytać Wańkowicza w osamotnieniu. Brak możliwości podzielenia się jego opowiastkami z druga osobą może spowodowac uduszenie czytelnika;)))

5 komentarzy:

peek-a-boo pisze...

wreszcie! wznowili Wankowicza, czas był najwyzszy, tjedno z najpeszych piór polskich az wstyd,z enie mzoan było go znależc na półkach ksiegarń. Dlatego z wielka radoscia zobaczyłam w ksiegarni Ziele na kraterze i z niemniejszą polecam :).

Monika Badowska pisze...

Peek-a-boo,
też się cieszę z tego wznowienia. A jednocześnie trochę mi żal, że to taki duży format. Bo do plecaka, na wakacje, się wrzucić nie da:(

peek-a-boo pisze...

Moze i format duzy, ale wydanie ładne i wygłada dosyc solidnie a paperback do plecaka nie byłby taki efektowny ;)

Monika Badowska pisze...

Peek-a-boo,
racja:)

Unknown pisze...

Kiedy rozgrywały się wydarzenia?

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger