Paweł Beręsewicz. Warszawa. Spacery z Ciumkami.

Wydane przez
Wydawnictwo Skrzat

Sympatyczną rodzinę Ciumków miałam okazję poznać podczas lektury "Wielkiej wyprawy Ciumków". Ich bezpretensjonalny, nieco ironiczny i nieco prostoduszny charakter zauroczył mnie na tyle, by chcieć z nimi spacerować po Warszawie.

Tata, oburzony brakiem wiedzy własnych dzieci o stolicy, postanawia edukować je czynnie, w czasie weekendowych spacerów ulicami Warszawy. Wytycza jedenaście szlaków, którymi rodzina Ciumków, ku niezadowoleniu latorośli, poznaje miasto.

Książka jest bogato ilustrowana, na marginesach czytelnik znajdzie mnóstwo informacji, na które nie ma miejsca w opowieści Taty Ciumka, a które warto poznać, by dopełnić sobie obraz i wiedzę o Warszawie. Rodzina odwiedza place, parki, pałace, zamek, wędruje ulicami i uliczkami, podziwia pomniki, ogrody, zbiory najróżniejszych muzeów. Mylił by się jednak ten, który w opowieści Pawła Beręsewicza doszukiwałby się nudnego dydaktyzmu - przygoda Ciumów jest co prawda naszpikowana wiedzą, ale wiedza owa jest podana w symatyczny, lekki sposób, z właściwym Autorowi poczuciem humoru.

Czy Wikta Wiedeńska z przedszkola Kasi ma coś wspólnego z victorią wiedeńską Sobieskiego? Czy opłaca się być oburęcznym zbójcą? Czy prezydent musi wyrzucać śmieci? To tylko niektóre z pytań, które Grzesiek i Kaśka zadawali rodzicom podczas spacerów. Ciekaw jakie pytania nasuną się młodym czytelnikom książki Pawła Beręsewicza podczas zwiedzania Warszawy z Ciumkami.

P.S. Do książki dołączona jest książeczka z jedenastoma krzyżówkami - po jednej na każdy spacer:) 

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger