Polly Horvath. Wyspa.

Wydane przez
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Niesamowita okładka, prawda?

Na jednej z wysp Kolumbii Brytyjskiej mieszka Marten Knockers, zdziwaczały, bogaty naukowiec. Gdy pewnego dnia w wypadku giną jego dwaj bracia do domu Martena wprowadzają się Jocelyn i Meline, osierocone przez rodziców nastolatki. Dom samotnika żywiącego się hot-dogami i makaronem z serem nie wydaje się być najlepszym miejscem dla wrażliwych dziewczynek przeżywających utratę rodziców.

Dom na wyspie staje się coraz pełniejszy. Każdą z kolejnych pojawiających się na wyspie osób można bez trudu nazwać ekscentryczną i z pozoru wydaje się, że różnorodność postaci, przekonań i celów może być drogą prowadzącą do nagromadzenia negatywnych emocji między ludźmi.

Polly Hovarth napisała zadziwiającą powieść. Czworo narratorów przedstawiających nam codzienność domu na wyspie w sobie właściwy sposób nadaje oryginalny koloryt książce. Niedopowiedzenia, jakich pełno między mieszkańcami wyspy, podsycają ciekawość, a gdy niejasne staje się jasnym nie ma mowy o rozczarowaniu.

Mieszkańcy wyspy znajdują na niej ratunek. Wspólnota ludzi zamieszkujących wyspę chroni przed zmiennymi wiatrami szczęścia, przez osamotnieniem, przed  utratą wrażliwości. Przed zasklepieniem się w samym sobie, oderwaniu od ciepła, przed byciem nieważnym.

Agnieszka Wolny-Hamkało przywołana w tekście na okładce pisze, że: "To mądra i piękna powieść". Nie znajduję lepszych słów dla podsumowania tej recenzji.

4 komentarze:

Grzesiek. pisze...

Już od dawna ta książka mnie intryguje. Nie spocznę, póki nie przeczytam :)

Sara pisze...

Mam w poważnych planach:P

Anonimowy pisze...

Też mnie zachęciłaś do tej książki. Ostatnio czytałam J.Harris "Świat w ziarnku piasku" -też o życiu na wyspie i jej mieszkańcach, o różnych decyzjach, tajemnicach rodzinnych. Coś w tych książkach jest, zaraz szukam.

Monika Badowska pisze...

Grzesiek,
;)

Saro,
:)

Beatrix,
wyspy są specyficzne i pewnie dlatego ludzie na nich żyjący różnią się od tych ze stałego lądu;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger