Maria Ewa Letki. Zaczarowane historie.


Wydane przez
Wydawnictwo Bajka

Miałam dziś przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez dzieci z jednej ze szkół podstawowych w moim mieście. Szkoła od września realizowała projekt "Wielkie wiosenne wariacje" i przedstawienie było ukoronowaniem tegoż projektu. Dzieci w przepięknych strojach zaprezentowały odchodzącą zimę i zaczynającą panować wiosnę. Oprócz tego, co oczywiste w takim widowisku, czyli olbrzymiej pracy nauczycieli i dzieci, była tam MAGIA. Atmosfera tego spotkania przypominała mi w zadziwiający sposób atmosferę historii opowiadanych dzieciom przez Panią Marię Ewę Letki.

"Gdzie ja jestem - zapytała. - I kiedy ja jestem?"*

Już pierwsza opowieść przekonuje nas, że nie trzymamy w ręku banalnych opowiastek. Pytanie szalenie filozoficzne o przestrzeń i czas uświadamia młodym czytelnikom wielość i różnorodność możliwości istnienia. Historia o duchu ukazuje relatywizm skutków ludzkiego działania. Ocena samego siebie oraz własnych potrzeb jest naturalną konsekwencją lektury opowieści o wróżce. 

"Zaczarowanych historii" jest jedenaście. Każda z nich ukazuje inność codziennych zdarzeń, w każdej odkrywać możemy niezwykłość w zwykłości. To historie, które rosną z czytelnikiem - młodsze dziecko zrozumie jedynie warstwę tekstową, starsze zacznie dociekać, snuć refleksje, dopytywać o ową, zastosowaną przez Autorkę, sympatyczną przewrotność, owe czary, które świat przedstawiony w historiach Marii Ewy Letki czynią fascynującym, wartym odkrycia, a nas - czytelników całkiem dorosłych - zabierają w świat dziecięcego zaufania wobec osobliwości i obdarzają odwagą, by nadzwyczajne traktować jako rzeczywiste. 

* s. 5.

3 komentarze:

Grzesiek. pisze...

Filozoficzne opowiadania kierowane do dzieci? To mogłoby być fascynujące... Myślę, że powinienem zwrócić na to uwagę.

Panna Pollyanna pisze...

Jestem zaintrygowana!

Monika Badowska pisze...

Grzesiek,
polecam:)

Izabelo,
i słusznie;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger