Marcin Przewoźniak. Mikołaj Kopernik.


Wydane przez
Wydawnictwo Zielona Sowa

Mimo, że ubiegły rok ogłoszony był rokiem Fryderyka Chopina mnie upłynął pod znakiem Kopernika. Ucieszyła mnie z tego powodu niezmiernie książka, w której Marcin Przewoźniak zdejmuje z piedestału Wielkiego Astronoma i przedstawia go najmłodszym czytelnikom.

Autor przedstawił życie Mikołaja Kopernika począwszy od jego dzieciństwa aż do śmierci. Opisał miasta, obyczaje (także te związane ze szkołą), codzienność w XV wieku. Uczłowieczając posągową postać opisał jego naukowe fascynacje, ale też przyjaciół, osoby, które darzył szczególnymi uczuciami, a wreszcie obowiązki jakie wiązały się z pełnieniem roli kanonika fromborskiego i zaszczyty jakie stawały się udziałem Kopernika.

Podoba mi się poziom tej książki. Jest wyważony, a całość skomponowano tak, by mogły zainteresować się nią i te nieco młodsze, i nieco starsze dzieci. Ilustracje Doroty Szoblik dobrze współgrają z treścią, a całość pomyślana tak, żeby współcześni czytelnicy mogli dostrzec podobieństwa między sobą, a Mikołajem Kopernikiem, może sprawić frajdę i spełnić swoją podstawową rolę - przybliżyć opisywaną postać dzieciom.

3 komentarze:

Weranda Pełna Słońca pisze...

Dobrze, że są takie mądre książki dla dzieci. Tylko jeszcze trzeba żebyśmy my, dorośli, zaszczepili w najmłodszych chęć czytania. Bo z tym bywa ciężko ;)
Pozdrawiam!

D pisze...

Uwielbiam książki dla dzieci, czasami nawet oglądam je specjalnie, po prostu żeby poprawić sobie humor :)

Świetnie, że takie serie powstają, bo polskich autorów piszących o sławnych ludziach dla dzieci niestety jest jak na lekarstwo,wydawnictwa oferują nam bardzo mało :<

Monika Badowska pisze...

Weranda Pełna Słońca,
:)

Domi,
chętnie przeczytałabym podobna książkę o Marii Curie-Skłodowskiej:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger