Adam Ross. Ciemna strona małżeństwa.


Wydane przez
Wydawnictwo Sonia Draga

Debiutancka powieść Adama Rossa przedstawia historie trzech małżeństw. Nie są to jednak małżeństwa, które zaliczyć możemy do udanych, żyjących miło i serdecznie, we wzajemnym szacunku i miłości. Każdy z bohaterów sprawia wrażenie nieświadomego zobowiązań wynikających z małżeńskiego związku, stawia wysokie wymagania współmałżonkowi i niewielkie sobie, co sprawia, że wzajemna komunikacja jest, delikatnie mówiąc, niesprawna.

David jest twórcą gier komputerowych. Jego żona, Alice (ważąca 130 kg) jest nauczycielką. Wraz z gubionymi kilogramami kobieta oddala się od swojego męża. Pewnego dnia David zostaje aresztowany pod zarzutem zabicia żony. Śledztwo w sprawie Davida prowadzą dwaj policjanci. Żona Warda Hastrolla zdecydowała się nie wychodzić z łóżka dopóki jej mąż nie zrozumie tego, co ona chce mu powiedzieć. Sam Sheppard, zanim został detektywem, był lekarzem i co więcej - oskarżono go o zamordowanie żony.

Zamysł więzi łączących trzech mężczyzn jest atrakcyjny o tyle, że "sędziami" mężczyzny, który w małżeństwie funkcjonuje niepewnie i bez poczucia bezpieczeństwa, są policjanci, których relacje z żonami pozostawiają wiele do życzenia. Fabuła toczy się w taki sposób, że nie dowiadujemy się ostatecznie, która z zaproponowanych wersji zakończenia pewnych wydarzeń jest prawdziwą, a która pozostaje spekulacją.

Mimo, że powieść nie tchnie optymizmem, jest warta lektury za refleksje, do których nakłania. Wątek kryminalny jest interesującym tłem dla historii małżeńskich, a to, na ile małżeństwo staje się kajdanami i wywołuje agresję oraz to, czy dobrze znamy tych, z którymi zdecydowaliśmy się dzielić życie, stanowi ciekawe pytania. Adam Ross, poprzez losy swoich bohaterów, pokazał dogłębnie jak można na nie odpowiedzieć.

2 komentarze:

Blog Osobowości pisze...

Zawsze mnie zaskakiwała i intrygowała "tajemnica" skrywana przez tzw. szczęśliwe pary małżeńskie.
Może małżeństwo pełne wsparcia i zgodności to fikcja????
Pierwszy raz jestem na tym blogu. Podoba mi się pomysł streszczania i recenzowania książek.
Świetny tytuł bloga!!
www.kobiecepasje.pl

Monika Badowska pisze...

Poradnik Kobiece Pasje,
zapraszam częściej:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger