Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz. Pamiętnik grzecznego psa.

Wydane przez
Wydawnictwo Literatura

"Pamiętnik grzecznego psa" to książka dla wszystkich, którzy marzą o psie, a szczególnie o dużym psie określonej rasy. Szczenię alaskana malamuta trafia do rodziny 2 + 2 stając się najwłochatszym i najbardziej energicznym członkiem tejże rodziny.

Winter, bo tak psi bohater i narrator historii ma na imię, jest ciekawski, chętny do zabawy, łakomy i posiada niemalże niespożytą energię. Z racji swoich rozmiarów i żywiołowości sprawia nieco kłopotów swoim ludziom, ale cóż znaczy rozbita filiżanka, wyjedzona z lodówki pieczeń, czy ciasnota w łóżku wobec oszałamiająco uroczego psiego pyska i uczuć jakie Winter okazuje najbliższym.

W książce poruszony jest temat tresury psa, wyścigów zaprzęgów, wymienione są różne psie rasy. Winter odwiedza weterynarza, wyjeżdża ze swoją rodziną na wakacje (nawet te w kajaku), jeździ samochodem - słowem - jest wszędzie tam, gdzie jego ludzie. Podkreślana jest odpowiedzialność za czworonoga i silna więź jaka niepostrzeżenie zaczyna łączyć ludzi i psa.

Tylko raz miałam okazję poznać alaskana malamuta. Bardzo życzliwy, serdeczny, czatował wieczorami pod pokojem licząc na to, że któreś z nas wyjdzie, by się z nim pobawić. Zabawa nie była łatwa, bo Misiek ważył dużo, a koniecznym elementem zabawy - jego zdaniem - było opieranie się o moje ramiona. Wobec naszego oporu przed hasaniem w towarzystwie psa Misiek zaglądał przez okno i dialogował z kotami.
Po tamtych doświadczeniach i przede wszystkim po lekturze "Pamiętnika grzecznego psa" wiem, że gdybym kiedykolwiek chciała urzeczywistnić swoje marzenie związane z wprowadzeniem do rodziny psa, musiałabym dysponować domem z olbrzymią przestrzenią wokół. I tego mi życzcie;) Autorom historii o Winterze życzę szerokiego grona czytelników; napisanie książki edukacyjnej z żartobliwym wątkiem udało się im znakomicie.
*   *   *
Książka "Pamiętnik grzecznego psa" zdobyła nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren w kategorii wiekowej 6-10 lat.

10 komentarzy:

B. Silver pisze...

Książka zdecydowanie dla mnie... :) Kocham psiaki, na pewno się za nią rozejrzę :)

Pozdrawiam i dzięki za ten cudne zdjęcia, kicio-pieska :)

Monika Badowska pisze...

Barbara,
:)

Justyna. pisze...

Ha ha, czyżby książka dla mnie. Ja może nie marzyłam o dużym psie, duży pies stał się faktem i to od razu dużym ;)
Malamuty i haskie (tudzież w typie ;)) to chyba ulubione rasy mojej psicy, bo jakoś od razu przyjaźnie jest do nich nastawiona :)

agaczyta pisze...

Kupiliśmy ją wczoraj na Targach Książki. Syn sam sobie ją wybrał i widzę, że już prawie skończył. Dużo i głośno się śmiał. Więc wnioskuję, że wybór trafny. Chętnie sama przeczytam :)

Monika Badowska pisze...

Justyna,
:-) Masz piękną Psicę:)

Dededan,
ja też śmiałam, więc teraz kolej na Ciebie:)

Ellana pisze...

A "Marley i ja: życie, miłość i najgorszy pies świata" czytałaś? Jeśli nie, gorąco polecam. Psia klasyka, przezabawna i wyjątkowa. Pozdrawiam. W ogóle jestem tu dopiero drugi raz, bo gdzieś mi za tym pierwszym zginęłaś i teraz już z pewnością zostanę na dłużej, świetna robota!

Monika Badowska pisze...

Ellana,
czytałam i podobało mi się, ale tylko do pewnego momentu. W chwili, w której cała rodzina wyjechała na wakacje zostawiając starszego i chorującego psa, nie wiedząc czy jeszcze go zastaną, przestało mi się podobać. Taka postawa jest dla mnie mocno dyskusyjna.

Dziękuje za dobre słowo i zapraszam jak najczęściej:)

Ellana pisze...

Mnie też tam wstrzymało,ale przynajmniej nie koloryzował,jak to często niestety bywa. Ja tam do psów mam stosunek nieco obojętny,za to jeśli tylko w tytule lub na okładce pojawia się kot, jestem zgubiona. :) Kocham futra miłością wielką i dozgonną.

Monika Badowska pisze...

Ellana,
ja mam stosunek mocno emocjonalny do większości zwierząt, choć psy i koty najłatwiej łapią mnie za serce:)

P.S. Na kocim blogu mam listę książek o zwierzakach - jeśli tam jeszcze nie zaglądałaś, zapraszam:)

Unknown pisze...

Książka, którą pochłonęłam w jeden wieczór. Książka, która i Ty pochłoniesz bez wstawania z fotela. Książka dla baci i wnuczki, dla dużych i małych, dla mających psa i dla tych, którzy (jeszcze) psa nie mają.
Miła, zabawna, życzliwa światu.
Taka, którą musisz przeczytać.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger