Barbara Stenka. Masło przygodowe.


Wydane przez
Wydawnictwo Literatura

Cóż za urocza opowieść przełamująca w sympatyczny sposób stereotypy! Kasia Koniec, narratorka opowieści, wychowuje się w zaskakującej rodzinie, ma równie zaskakujących przyjaciół i nietuzinkową pasję.

Mama Kasi jest osobą zaangażowaną katoliczką. Prowadzi chór kościelny, jest zwolenniczką Telewizji Trwam. Tata Kasi jest wokalistą zespołu Kids of Death. Dom jest pełen muzyki obydwojga rodziców. Starsi bracia Kasi, Grzesiek i Piotrek, mimo solidnej postury uprawiają akrobatykę, a najmłodsza w rodzinie Kasia, oprócz tego, że pielęgnuje własną hipochondrię, marzy by móc pielęgnować jakieś zwierzę. 

Książka Barbary Stenki, nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zwraca uwagę na różnorodność między ludźmi, na to, że mimo tego, jak jesteśmy różni, możemy się przyjaźnić, lubić, być ze sobą. Wskazuje, że jeśli ktoś je na drugie śniadanie w szkole surową marchewkę i kiełki, to nie znaczy, że jest nudny i należy go prześladować, a to, że warto zainteresować co stoi za takim sposobem życia jaki dana osoba prezentuje.

Ważnymi cechami "Masła przygodowego" jest humor i serdeczność z jaką Autorka traktuje bohaterów oraz ta, jaką postacie w powieści, traktują siebie nawzajem. Dobrze się czyta o szacunku wobec rodziców, o proteście uczniów przeciwko nękającym ich kolegom, który to protest z dzieci wpisanych na listę w dzienniku tworzy prawdziwą czwartą "d". Niezwykłość rodziny Końców promieniuje na to jak młodzi Końcowie postrzegają świat i to jak dobierają sobie przyjaciół.

Książkę Barbary Stenki poleciłabym nie tylko dzieciom. A może nawet przede wszystkim rodzicom?;)

3 komentarze:

Irena Bujak pisze...

Wydaje się być ciekawa ;)

D pisze...

Okładka nie robi dobrego wrażenia, ale skoro piszesz, że jest taka dobra to z pewnością taka jest ;)

Monika Badowska pisze...

Bujaczek,
jest:)

Domi,
ilustratorką jest Olga Reszelska, której grafiki lubię:) A treść, bez względu na opinie o ilustracjach, warto poznać:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger