Beata Rudzińska. Wszystko dla niej.


Wydane przez
Wydawnictwo Amea

Po przeczytaniu opowiadań Beaty Rudzińskiej zgromadzonych w tomie zatytułowanym "Wszystko dla niej" spojrzałam ponownie na okładę i pomyślałam, że dawno nie widziałam tak idealnie korespondującej grafiki z treścią. A jaka jest treść?

I tu mam własny, prawatny, problem z pisaniem o opowiadaniach. Mam skazę, która albo każe mi w nich szukać powiązań, albo traktować jak odrębne i niczym nie powiązane z pozostałymi. I pewnie bliżej mi, gdy piszę o "Wszystko dla niej", do tej drugiej opcji.

Opowiadania Beaty Rudzińskiej koncentrują się na relacjach. Na kobietach i mężczyznach, na zwierzętach, na tym, czego oczekują od innych i tym, co sami są w stanie dać z siebie. Postacie zapełniające teksty Autorki są ludźmi, którzy być może mieszkają koło nas. Mijani codziennie ludzie są anonimowi i, co za tym idzie, nie wiemy nic o ich życiu. Może tamta pani zdradza męża z inną panią, a tamten pan bija swoją żonę? Może ten pan pomaga starszej pani robić zakupy, a tamta pani jest wcieleniem indyjskiej bogini? Może tę panią fascynuje ogień, a ten pan nie może wybaczyć sobie wyjazdu na obczyznę?

Ludzkie losy w tekstach Beaty Rudzińskiej nabieraja ostrości. Emocjonują, powodują niezwykłe drżenie, wzbudzają refleksje i sprawiają, że możemy się w nich sprawdzić.

Zachęcam. Warto.

6 komentarzy:

Unknown pisze...

Też mam podobny problem z opowiadaniami. Ale z tego, co piszesz "Wszystko dla niej" jest pozycją wartą przeczytania. Pozdrawiam :)

Jarosław Czechowicz pisze...

Z przyjemnością objąłem patronatem medialnym :-) Chociaż ja napiszę o książce dopiero po premierze, do której jeszcze sporo czasu i boję się, że ten post może w lipcu już przepaść, nie przypominając o książce.
Pozdrowienia

Unknown pisze...

Wiem, że to snobistyczne, ale okładka wygląda zachęcająco :D Nie spotkalam się z tą książką, w żadnej księgarni, ale jak zobaczę to może sięgnę.

Zapraszam na: http://recenzentka-fawelotte.blogspot.com/

Monika Badowska pisze...

Lewus, wartą, zdecydowanie:-)

Monika Badowska pisze...

Zasugerowałam się jakąś wiadomością o premierze czerwcowej;-)

Monika Badowska pisze...

Sima, rozglądaj się od drugiej połowy lipca.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger