Maria Ulatowska. Przypadki pani Eustaszyny.


Wydane przez
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Moje pierwsze spotkanie z prozą Marii Ulatowskiej zaliczyć mogę do udanych. Może zawdzięczam to postaci przeuroczej, choć specyficznie uroczej, Pani Eustaszynie?

Eustaszyna Krzewicz-Zagórska przekonana jest, że wszystko może. Osobowość bohaterka ma zacną, chciałoby się rzec, przedwojenną. Wędruje przez życie z siłą, która jej samej wydaje się być naturalnym urokiem. To, co myślą o niej otaczający ją ludzie, poddający się jej rządom i planom wyczytać można z powieści. Pani Eustaszyna, mimo, że przypomina skutecznością walec drogowy, jest dystyngowaną starszą panią, zatroskaną o męża i pozostałych członków rodziny.

Trudno pisać o tej powieści nie zdradzając jej fabuły, czy nie dokonując streszczenia. Dość chyba będzie napisać, że postacie otaczające Eustaszynę są barwne, żywiołowe, a pomysły głównej bohaterki czasami zaskakują. Zdecydowanym atutem bohaterki jest też to, że swoje idee realizuje bez zbędnego oglądania się na metrykę i to, co mogłoby z niej wynikać (choć w chwilach wyższej konieczności pozuje na "staruszkę").

Dzięki powieści Marii Ulatowskiej spędziłam mile czas. I o to chyba chodziło.

P.S. Mam niejasne podejrzenia, że czasami bywam równie apodyktyczna, co Pani Eustaszyna. Myślicie, że z wiekiem się to pogłębi? ;-)

7 komentarzy:

słowoczytane pisze...

Hihi, podejrzewam, że tak: obserwuję, że z wiekiem pewne cechy charakteru się pogłębiają :)

Anonimowy pisze...

Czytałam już tej autorki Sosnowe dziedzictwo i Pensjonat Sosnówka. Tak skutecznie mnie odrzuciło, że Przypadki Pani Eustaszyny omijam szerokim łukiem. Niestety...

Patrycja pisze...

Z chęcią sięgnę ;]

kasia.eire pisze...

nawet na pewno, hehe

Monika Badowska pisze...

Nie pocieszyłaś mnie;-)

Monika Badowska pisze...

Czytałam bez "obciążenia" poprzednimi książkami, było mi łatwiej:-)

Monika Badowska pisze...

Ech, to będzie coraz gorzej?;-)))

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger