Artur Becker. Kino Muza.


Wydane przez

Wydawnictwo Borussia

„Re-migracje” to nowa seria Wydawnictwa Borussia, w której Wydawnictwo  zaprasza czytelników do poznawania twórczości pisarzy niemieckiego obszaru językowego, a wywodzących się z innych niż niemiecka kultur. W zapowiedziach wspomina się o autorach pochodzących w Bałkanów, Rosji, Turcji i przyznacie  - brzmi to zachęcająco. 

Artur Becker, którego książka daje początek serii, do 17 roku życia mieszkał w Bartoszycach.  Jego drugą ojczyzną są Niemcy.

Antek Haack, bohater „Kina Muza” to człowiek zmuszony do wyboru ojczyzny, a jednocześnie unikający ostatecznego wyboru. Aby nie było w powieści zbyt patetycznie zarówno Polska jak i RFN kuszą Antka kobietami – Teresą i Beatą w rodzinnych Bartoszycach i ich okolicach oraz Lucie w Bremie. Bohater tkwi zakleszczony mentalnie między rodzinnym miastem i marzeniami, które wraz z przyjaciółmi podsycał od chłopięcych lat, a wielkim światem dostępnym mu w Niemczech.

Mam wrażenie, iż bohaterowie powieści  są przesyceni szarością zmęczonych komunizmem ludzi. Z jednej strony otwierają się przed nimi możliwości wyjazdu z Polski, co wszak powinno dawać im nadzieję i nasycać optymizmem, z drugiej czują się zdrajcami – Antek wyjeżdża nagle, niemalże nie żegnając się z nikim i choć układa sobie wygodne życie za granicą wciąż spragniony jest wieści o rodzinie, przyjaciołach, gnębi go owa – przez niego chyba tylko odczuwana – pustka, jaką po sobie zostawił.

Relacje Antka z kobietami są dla mnie zbyt pogmatwane, bym chciała się do nich w jakikolwiek sposób odnosić. Zainteresowało mnie jednak coś innego – matka Antka jest Niemką. Została po wojnie w Bartenstein, mieście, które zmieniło nazwę, podobnie jak ona zmieniła imię. I mimo, że akcja powieści dzieje się w latach osiemdziesiątych XX wieku, to Inga wciąż spotyka się z zarzutami, że coś wydarzyło się „przez nich”, czyli w domyśle przez Niemców. Pamięć ludzka bywa nieprzewidywalna…

„Kino Muza” to doskonały portret prowincjonalnej Polski i Polaków lat osiemdziesiątych. To portret tych, którzy czują powiew wolności, ale nie do końca dowierzają swoim zmysłom. Obraz tych, którzy mogą zmienić ojczyznę, ale bez względu na to jaka podejmą decyzję, stracą część siebie. 

P.S. Strona autora - www.arturbecker.de

P.S. 2. 54. MTK - Sobota, 23 maja,  Sala Puszkina: 16.00 – 18.00 Fundacja Borussia. Spotkania z Arturem Beckerem, autorem książki „Kino Muza” i Dariuszem Fuszerem, autorem książki „Lummick” w ramach promocji nowej serii wydawniczej „Re-migracje”) pod red. Aliny Kuczborskiej.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger