Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka, Małgorzata Węgrzecka. Leksykon fantastyki.


Wydane przez

Wydawnictwo Muza

Od kilku dni na moim stoliku podręcznym leży „Leksykon fantastyki”, a ja nie mogę się powstrzymać i odkładam inne książki, by przeczytać hasło lub haseł kilka.

Napisany z uśmiechem i rzetelnie leksykon gromadzi cały fantastyczny świat – jego postacie, rekwizyty, miejsca tajemnicze i magiczne oraz niemniej tajemnicze zjawiska.

Znajdziemy tu zatem i Shreka, i Świat Dysku. Przeczytamy kim był Konik Garbusek i zadumamy się nad magicznymi zaklęciami z Hogwartu. Co lękliwsi w kątach mieszkania dostrzegać będą strzygi, wiedźmy, wilkołaki, wampiry i wcale nie tak dobroduszne krasnolud(ki)y. Ludzie rozmiłowani w dobrych baśniach dostrzegą królewny, Supermena i zwierzyniec z Madagaskaru. Jednym słowem – stworów fantastycznych w leksykonie mamy pod dostatkiem, a i oprócz przyjemności przypominania sobie legend i bajek z dzieciństwa (pamiętacie Żywą Wodę, Żar Ptaka i Marry Poppins?), w lekturze leksykonu odnajdziemy wiedzę, która pomoże nam uporządkować i poszerzyć znany nam fantastyczny świat.

Na okładce Wydawca zamieścił napis:

„Ta książka jest dla wszystkich: dla tych, którzy kochają fantastykę, dla tych, którzy są początkującymi „fantastami”, i dla tych, którzy o fantastyce wiedzą już wszystko, ale czasami muszą coś sprawdzić”.

Dawno już nie czytałam tak trafnego podsumowania;) Polecam gorąco!

4 komentarze:

damqelle pisze...

Chciałabym się zaliczać do tych z ostatniej grupy - wszak znam tysiące baśni i fantastycznych opowieści. Ale zawsze znajdzie się coś nowego. takim kluczem do tej pory był "leksykon mitów i tradycji kultury" Kopalińskiego. uwielbiam tę książkę. Na którejkolwiek stronie otworzę - znajdę coś co skłania mnie do poznania. Myślę że o fantastyce też nie wiem jeszcze wszystkiego - czas zatem może do księgarni podejść?

Monika Badowska pisze...

Damqelle,
och, uwielbiam "Słownik mitów i tradycji kultury":)

Inblanco pisze...

A mnie rozczarował ten leksykon:( Jak znajdę chwilkę, to napiszę coś więcej u siebie. Bo ostatnio to czas przecieka mi między palcyma...

Monika Badowska pisze...

Inblanco,
a to ciekawość... Pisz, pisz, bo mnie zeżre;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger