Przejdź do głównej zawartości

DONGI

"Złodziejka książek" autorstwa Markusa Zusaka zdobyła największe uznanie dwóch gremiów jurorskich Nagrody PS IBBY "Dziecięcy Bestseller Roku", sprawiając, że wydawnictwo Nasza Księgarnia otrzymało dwie statuetki - Małego i Dużego Donga.

14 maja w Bibliotece m.st. Warszawy na ul. Koszykowej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Dziecięcy Bestseller Roku". Tym razem, po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii Nagrody, zapanowała pełna zgodność - książka Markusa Zusaka pt. "Złodziejka książek" zdobyła nagrodę zarówno jury profesjonalnego, jak i dziecięcego.

Statuetki wykonały w tym roku dzieci z pracowni Malowalnia, prowadzonej przez ilustratorkę - Martę Pokorską.

Z werdyktu Jury: 

Dużego Donga otrzymuje NASZA KSIĘGARNIA za Złodziejkę książek Markusa Zusaka, książkę o wybitnych walorach artystycznych i niezwykle ważną w edukacji historycznej młodego czytelnika oraz kształtowaniu jego wrażliwości na los drugiego człowieka, udostępnioną w znakomitym przekładzie Hanny Baltyn. 

Wyróżnienia otrzymują wydawnictwa:
1. DWIE SIOSTRY za Pelikana: opowieść z miasta Leeny Krohn, w tłumaczeniu Iwony Kosmowskiej z ilustracjami Manuela Blasqueza, przypowieść o trudnej przyjaźni i potrzebie akceptacji.
2. ZNAK za Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny, wzruszające opowiadania, które uczą wnikliwego patrzenia na świat. 
3. ZAKAMARKI, za Czy umiesz gwizdać, Joanno? i Jak tata pokazał mi wszechświat Ulfa Starka w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej i z ilustracjami Evy Ericsson i Anny Höglund, piękne i pełne ciepła oraz subtelnego humoru opowieści o oswajaniu świata i jego przemijaniu.

4. LITERATURA za tomik Kanapka i innych wierszy kapka Agnieszki Frączek, arcyzabawny wybór wierszy o wieloznaczności wyrazów, ukazujący bogactwo języka ojczystego, w mistrzowskim opracowaniu graficznym Bohdana Butenki. 

Jury nominowało też LITERATURĘ (Rózga Grzegorza Kasdepke z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło), POWERGRAPH (Prezes i kreska Łukasza Orbitowskiego), NASZĄ KSIĘGARNIĘ (Krulewna Śnieżka Bohdana Butenki oraz Jerzy i tajny klucz do Wszechświata Lucy i Stephena Hawkingów), ENEDUERABE (Gdzie jest tort? The Tjong-Khinga), LEKTORKLETT (Seria Basia Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak) oraz WILGĘ (Franek, Hela, Bobas i koń trojański Elizy Piotrowskiej). 

Obradujące niezależnie jury dziecięce przyznało Małego Donga NASZEJ KSIĘGARNI za Złodziejkę książekMarkusa Zusaka w tłumaczeniu Hanny Baltyn. 

Ponadto jury dziecięce wyróżniło:

  1. AKAPIT PRESS za Sprężynę Małgorzaty Musierowicz
  2. Wydawnictwo MAG za Księgę cmentarną Neila Gaimana
  3. EGMONT Polska za Atramentową śmierć  Cornelii Funke

Jury nominowało też wydawnictwa: LITERATURA (cykl Florka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Jony Jung), MAG (Brisingr Christophera Paoliniego) i DWIE SIOSTRY (Bezdomny ptak Glorii Whelan). 

P.S. Podaję za Polską Sekcją IBBY.

Komentarze

Hanyszka pisze…
Łał. Czuję, że Młody byłby zachwycony tą książką.Pozdrawiam.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj