Mariusz Niemycki. Wielki kudłaty łobuz. Tajemnica rodzi kłopoty.

Wydane przez
Wydawnictwo Skrzat

Zapachniało wakacjami i dzieciństwem. Rywalizacja Piątki z Bukowej Góry z klanem Wasielaków, tajemnice, poszukiwania zaginionego spadochroniarza lub skarbu - czyż może być coś, co bardziej pobudza wyobraźnię?

Narratorką jest Baśka. Grupę wraz z nią stanowią jej brat Maciek, Tobiasz, Patryk - przywódca i nowa osoba - kuzynka Patryka, Oliwka. Czekający na Patryka koledzy zauważają dziwnego psa, który pomaga Maćkowi wydostać się z jeziora. Później kudłaty czworonóg znika, a wraz z nim większość wiejskich psów. W drugiej książce młodzi ludzie usiłują odczytać wyblakłą mapę, zmagają się z łacińskimi sentencjami i szukają ukrytego skarbu.

Powieści Niemyckiego korespondują idealnie z klasycznymi powieściami przygodowymi mojego dzieciństwa. Ważna jest przyjaźń, wspólnie spędzany czas, lojalność wobec kolegów, cel, do osiągnięcia którego dążą wszyscy w grupie. Osadzone we współczesnej rzeczywistości mają szansę o wiele mocniej przemówić do dzisiejszych dzieci niż książki, którymi zaczytywałam się mając lat 10-12.

P.S. Podobają mi się ilustracje Agnieszki Semaniszyn.

5 komentarzy:

Iza pisze...

Ja właśnie kończę je czytać:)

Monika Badowska pisze...

Izuś,
i jak Ci się podobają?

Anonimowy pisze...

Mariusz Niemycki jest z mojego miasta i uczy w szkole średniej. Swego czasu zresztą uczył wielu moich znajomych. Miło słyszeć, że jego książki tak się podobają :). Na pewno będę je czytać swoim dzieciom w przyszłości :) (jeszcze dalekiej przyszłości :P).

Anonimowy pisze...

A! I jeszcze chciałam dodać, że oprócz tego, że dobrze pisze, jest też podobno przesympatycznym człowiekiem ;).

Monika Badowska pisze...

Madit,
:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger