Barbara Kosmowska. Ukrainka.


Wydane przez
Wydawnictwo W.A.B.

"Ukrainka" to przepiękna, wzruszająca i napisana ładnym językiem powieść o młodej wiolonczelistce, która przyjeżdża do Polski, by zarobić na lepszą przyszłość, na wspaniały dom dzielony z ukochanym.

Iwanka dośc szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości. I choć wciąż zżera ją tęsknota, a ciężka fizyczna praca odbiera siły, dziewczyna robi wszystko dążąc do realizacji celu. Gdy jej ukochany żżyma się na Iwankę i jasnym staje się, że Mikoła odżegnuje się od wspólnej przyszłości, dziewczynie jest trudniej. Ale i w tej sytuacji potrafi znaleźć coś, co ją uspokaja i pociesza.

Barbara Kosmowska pokazuje jak wiele w życiu nie zależy od nas, a jak dużo od tych, którzy nas otaczają. Ludzkie emocje, czyny, decyzje czasami pozornie odległe od nas, odbijają się rykoszetem na naszym losie, powodują zmiany, których się nie spodziewamy i na które najchętniej nie wyrazilibyśmy zgody.

Jest w książce taki fragment, który - choć należy do wątku pobocznego - szczególnie mnie poruszył. O, ten:
Domy też tęsknią, jak ludzie. I pięknieją z nimi, i starzeją się. Nawet chorują. [ss. 219-220]
Warto przeczytać "Ukrainkę" Barbary Kosmowskiej. Warto, ze względu na bogactwo emocji, jakie ta książka budzi. I ze względu na to wszystko, co dzięki niej znajdziecie w sobie.

5 komentarzy:

Kinga pisze...

Historia wydaje się być bardzo piękna i wzruszająca. Lubię powieści, w których muzyka odgrywa znaczącą rolę. Swoją drogą - bardzo chciałabym kiedyś jechać na Ukrainę.

Monika Badowska pisze...

K., jest piękna i wzruszająca. Serdecznie polecam lekturę:-)

Scarlett pisze...

Bardzo chętnie przeczytam. Książka zawiera wszystko to, co lubię. Mam nadzieję, że przeżyję z nią wiele emocji.

Unknown pisze...

Bardzo lubię tą autorkę, więc chętnie przeczytam :)

naczytane.blog.pl

Monika Badowska pisze...

Scarlett,
czekam na Twoją opinię:-)

Hey Ha,
też lubię:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger