Przejdź do głównej zawartości

Diana Evans. 26a.Całe szczęście, że nie przeczytałam opisu zamieszczonego z tyłu książki. Całe szczęście, bo gdybym wiedziała co się stanie mogłabym nie doczytać książki do końca i, co ważniejsze, ów koniec nie wywarłby na mnie takiego wrażenia.

26a opowiada historię rodziny Idy (Nigeryjki) i Aubrey’ego (Anglika). Mają cztery córki Bel, Bessi i Georgię (bliźniaczki) oraz Kemy. Opowieść skupia się przede wszystkim na bliźniaczkach. Śledzimy ich dorastanie, dojrzewanie, wchodzenie w dorosłe życie. Obserwujemy jak mimo, że identyczne, identyczne nie są. Ich dorosłość to żywiołowość i energia Bessi oraz melancholia i obsesyjność Georgii.

Czy bliźniacze siostry mogą żyć samodzielnie? Czy dadzą radę być samotne? Jak podjąć decyzję, gdy za plecy nie stykają się z plecami siostry? Czy nigeryjskie legendy o bliźniakach zawierają prawdę?

Nie jest to książka łatwa w czytaniu. Był taki moment, że utrzymywała mnie przy niej jedynie ciekawość zakończenia. Cieszę się, że doczytałam. I choć nie mam bliźniaczki, wymiar tej książki, w siostrzanym ujęciu, dał mi do myślenia.

Prosiaczek siedział całymi dniami bez ruchu, z błyszczącym noskiem. Podejmował decyzję, a kiedy już ją podjął, po prostu całkiem przestał się ruszać i zamknął także drugie oko. Było zatem możliwe wybrać sobie właściwy czas, pomyślała Georgia, odejść wtedy, gdy jest się gotowym.

Na poddaszu zamieszkała nowa postać, o imieniu Dojrzewanie. Siedziało sobie w zakurzonym kącie, w pobliżu truskawkowych poduch, groźnie warczało, patrzyło spode łba, wystawiało pazury i ociekało bakteriami. W nocy stawało nad łóżkami dziewczynek, zgarbione i ciężko dyszące, w oczekiwaniu, aż ich ciała rozgrzeją się na tyle, żeby mogły zakwitnąć krwią i wypryskami, które stanowiły reakcję na nadmiar spożywanego cukru i smażonych potraw.

Kiedy tam dotarła, zimowe niebo już ciemniało. Nagle poczuła się zawieszona w kolorze liliowym przechodzącym powoli w indygo. Znalazła się pomiędzy – tam gdzie nie było nic oprócz nadchodzącego odpoczynku. Nocne ptaki śpiewały. Zmienia pachniała deszczem. Georgia oparła się o pień wierzby, czuła pulsujący wokół spokój.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj